وزارت صنعت مکلف به واریز عواید واگذاری معادن به خزانه شد

سیاسی

نمایندگان مجلس با اصلاح بندی از لایحه بودجه، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های تابعه و وابسته آن را مکلف کردند عواید حاصل از واگذاری، استخراج و فروش معادن را به ردیفی معین نزد خزانه‌داری واریز کند

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز یکشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی ایرادات شورای نگهبان به لایحه بودجه در دستور کار مجلس قرار گرفت.

نمایندگان با اصلاح بندی، مقرر کردند برای احداث حوزه‌های مقاومت بسیج در شهرک‌ها و شهر‌های جدید، سازمان بسیج مستضعفان هزینه پرداخت کند.

پیش از این در مصوبه مجلس، وزارت راه و شهرسازی موظف بود به درخواست سازمان بسیج مستضعفان در شهرک‌ها و شهرهای جدید، حوزه‌های مقاومت بسیج بدون اخذ هزینه تاسیس کند. اما با این اصلاحیه مقرر شد هزینه‌ این اقدام از محل اعتبارات جدول شماره ۱۸ پرداخت شود.

نمایندگان همچنین با اصلاح بند دیگری به دولت اجازه دادند جهت تسویه مطالبات قطعی اشخاص حقیقی و حقوقی، خصوصی و تعاونی از دولت و شرکت‌های دولتی تا سقف ۱۰ هزار میلیارد ریال اوراق صکوک اجاره، منتشر نماید.

پیش از این به دولت اجازه داده شده بود برای پرداخت این مطالبات، اوراق تنزیل بدهی منتشر نماید.

علاوه بر این مقرر شد اوراق صکوک اجاره،‌ اوراق بهادار قابل نقل و انتقالی تعریف شود که نشان‌دهنده مالکیت مٌشاعی دارنده در منافع مورد اجاره قانونی باشد.

علاوه بر این با اصلاح بند دیگری، وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان‌های تابعه و وابسته به آن مکلف شدند عواید حاصل از واگذاری، استخراج و فروش معادن را به ردیف معینی نزد خزانه‌داری کل کشور واریز نمایند.

همچنین با اصلاح بند دیگری، گمرک مکلف شد نسبت به استرداد حقوق ورودی کالاهای وارداتی ظرف ۱۵ روز از محل تنخواه دریافتی خزانه که تا پایان سال تسویه می‌نماید، اقدام کند.

پیش از این در مصوبه مجلس، گمرک مکلف شده بود از محل درآمد جاری خود، این حقوق را پرداخت کند.

نمایندگان همچنین با اصلاح بند دیگری به وزارت آموزش و پرورش اجازه دادند در مناطقی که نمی‌تواند خدمات آموزشی ارائه کند، از محل ردیفی مشخص، سرویس ایاب و ذهاب رایگان به نزدیک‌ترین محل آموزشی برای کلیه دانش‌آموزان فراهم نماید.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش مکلف به این کار بود.

نمایندگان همچنین با اصلاح بند دیگری مقرر کردند ۱۰۰ درصد وجوه اداره شده پرداختی از سال ۸۵ تا ۹۱ به صندوق رفاه دانشجویان وزارت علوم و وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد به عنوان کمک جهت افزایش سرمایه صندوق‌های رفاه دانشجویان، تلقی شده و وجوه حاصل از بازپرداخت تا سقف ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال به وام‌های مذکور در قالب درآمد اختصاصی برای پرداخت مجدد به دانشجویان مصرف شود.