حضور ایران در کنفرانس بین‌المللی نقش اعتدال در مقابل تروریسم در امان

سیاسی

نماینده ایران در کنفرانس بین‌المللی "نقش اعتدال در مقابل تروریسم و محقق شدن صلح و ثبات بین‌المللی" که از سوی "موسسه جهانی اعتدال اردن" در امان برگزار شد، حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) مصطفی ترک زهرانی، مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی وزارت امورخارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنانی در این کنفرانس گفت: دشمنان برای اینکه نگذارند اسلام نقش جهانی خود را ایفا کند اولین کاری که کردند بحث‌های فرقه‌ای و شیعه و سنی را پیش کشیدند و امروز خشونت را به اشکال مختلف به اسلام نسبت می‌دهند در حالیکه اسلام اساساً هم حامی و طرفدار علم است و هم طرفدار صلح و اعتدال در صحنه بین‌المللی.

زهرانی افزود: اکنون دنیا به این نتیجه رسیده که اسلام سیاسی یک جریان حاکم در روابط بین‌المللی است و آنهایی که دشمن اسلام هستند تلاش می‌کنند قرائتی را عرضه کنند که از دل خشونت بر می‌آید تا بدین وسیله اسلام را بدنام کنند و ما باید در جهان شیعه و سنی، تنها بر وحدت پافشاری کنیم.

مدیر کل دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امورخارجه تاکید کرد: اسلام به عاملی مهم در روابط بین‌الملل تبدیل شده است و این چیزی است که با پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد. اساس اسلام صلح و میانه‌روی است که در تمامی آیات قرآن قابل مشاهده است ولی عده‌ای سعی می‌کنند چهره‌ای از اسلام را نمایش دهند که موضوعیت ندارد. قبلاً کسی از اسلام سیاسی صحبت نمی‌کرد ولی اکنون کسی از اسلام جدا از سیاست، صحبت نمی‌کند به نحوی که اسلام سیاسی نقش مهمی در سیاست بین‌الملل دارد.

زهرانی گفت: مقاومت در برابر اسرائیل همزمان با مقاومت در برابر کمونیسم بود درواقع سقوط کمونیسم و تحولات بعد از آن سبب گشت تا مقاومت مسلمانان در برابر استعمار بروز و ظهور یابد.

بر اساس این گزارش، در این کنفرانس که از سوی موسسه بین المللی اعتدال در اسلام مورد حمایت قرار گرفته بود چهره‌های شاخصی همچون: صادق المهدی از سودان، عبدالفتاح مورو از تونس، سید علی محمد فضل الله از لبنان، دکتر علی القره داغی دبیر کل علمای مسلمین، نمایندگان اتحادیه عربی و آیسسکو و همچنین نخست وزیران سابق اردن شرکت داشتند.

انتهای پیام

کد N768525