ابهام درباره خودکشی قانونگذاران همپیمان یانوکوویچ

خودکشی اسرارآمیز برخی همپیمانان رئیس‌جمهور سابق اوکراین، موجب گمانه‌زنی درباره احتمال انتقام دولت غربگرای این کشور از آن‌ها شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، در دو هفته گذشته سه قانونگذار سابق اوکراین که نزدیک به ویکتور یانکوویچ، رئیس جمهور مخلوع این کشور بوده‌اند، بنا به ادعای مقامات دولت جدید اوکراین، دست به خودکشی زده‌اند. علاوه بر خودکشی‌های اخیر، اوایل سال جاری میلادی نیز چهار تن از مقامات منطقه‌ای اوکراین که در زمان حکومت سابق این کشور، منصوب شده بودند نیز دست به خودکشی زدند.

اگرچه دولت جدید کی‌یف هر گونه ارتباط با مرگ این افراد را رد کرده است، اما حزب سیاسی وابسته به یانوکوویچ موسوم به "حزب مناطق" گفته است که مرگ آن‌ها نتیجه انتقام‌گیری دولت غربگرای اوکراین بوده است.

مقامات دولت اوکراین نیز خواهان تحقیقات درباره مرگ آن‌ها به منظور رفع سوء ظن درباره احتمال مجازات فراقانونی آن‌ها شده اند. 28 فوریه سال جاری میلادی جسد میخایلو چچتوف، قانونگذار برجسته سابق پارلمان اوکراین نزدیک خانه‌اش در کی‌یف پیدا شد.

به ادعای سخنگوی وزارت کشور اوکراین، او ازپنجره خانه‌اش در طبقه هفدهم یک ساختمان پایین پریده و یادداشتی پیش از خودکشی نوشته مبنی بر اینکه دیگر انگیزه‌ای برای زندگی ندارد و از همه خواسته او را ببخشند و درک کنند. این در حالی است که چچتوف چند روز پیش از آن در راستای تحقیقات درباره تصویب قوانینی در پارلمان اوکراین در زمان دولت ویکتور یانوکوویچ به منظور تسهیل سرکوب معترضان غربگرا بازداشت شده بود.

او در 23 فوریه، پنج روز پیش از آن‌که جان خود را از دست دهد، با قرار وثیقه از زندان آزاد شده بود. روز سه‌شنبه هفته گذشته نیز جسد استانیسلاو ملنیک، دیگر قانونگذار سابق اوکراین نیز که از حزب مناطق متعلق به یانوکوویچ بود، توسط همسرش در حمام پیدا شد.

او نیز پیش از مرگش یادداشتی به منظور تمایل خود برای خودکشی نوشته و خواهان بخشش شده بود. در نهایت نیز جسد اولکساندر پکلوشنکو، یکی دیگر از همپیمانان یانوکوویچ که هدف تحقیقات درباره سرکوب تجمع معترضان غربگرا در شهر زاپوریژیا در زمان دولت ویکتور یانوکوویچ، قرار گرفته بود، روز پنجشنبه گذشته در حالی که از ناحیه گردن هدف اصابت گلوله قرار گرفته بود، یافت شد. دولت اوکراین مجددا مدعی شد که وی نیز دست به خودکشی زده است.

حزب مناطق اوکراین که از زمان سرنگونی یانوکوویچ فعالیت خود را متوقف کرده است، با صدور بیانیه‌ای گفت: مرگ پکلوشنکو و دیگر قانونگذاران سابق، نتیجه انتقام سیاسی حکومت جدید اوکراین است. این حزب دولت اوکراین را متهم به ارعاب مخالفانش کرد.

با این حال آرسن آواکوف، وزیر کشور اوکراین گفت پکلوشنکو به این دلیل خودکشی کرده است که از محاکمه به اتهام دست داشتن در به کارگیری مزدوران برای سرکوب معترضان مخالف یانوکوویچ، نگران بوده است. آواکوف روز جمعه در کنفرانسی خبری گفت: انگیزه اصلی که می تواند چنین اقدامی را توضیح دهد، محاکمه قریب الوقوع است .

وی در عین حال گمانه‌زنی درباره مرتبط بودن این خودکشی‌ها را رد کرد. همچنین اولکسی باگانتس، معاون دادستان کل اوکراین نیز گفت:‌ این خودکشی‌ها از ترس مسئول شناخته شدن در قبال جرایم ارتکابی در زمان دولت سابق انجام شده‌اند و جلوگیری از مرگ آن‌ها کار روانشناسان بوده نه مقامات دولت اوکراین.

انتهای پیام

کد N768220