پاسخ افخم درباره اظهارات یونسی

سیاسی

وزارت خارجه ایران تاکید کرد سیاست جمهوری اسلامی همواره مبتنی بر احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی، ثبات، امنیت و انسجام ملی همه کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه است.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرگزاری الرأی عراق درباره اظهارات یونسی افزود: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران همواره مبتنی بر احترام به حاکمیت، تمامیت ارضی، ثبات، امنیت و انسجام ملی همه کشورها به‌ویژه کشورهای همسایه است. اجرای عملی این اصول از سوی ایران به‌خصوص در قبال کشور دوست و برادر عراق، بر هیچ کس پوشیده نیست و دولت و ملت عراق این روزها بیش از هر کسی ایفای چنین نقشی را از نزدیک لمس می‌کنند.

او افزود: در حالی که جمهوری اسلامی ایران به‌طور مسوولانه، شفاف و مؤثر برای حمایت از استقلال و تمامیت ارضی عراق در کنار دولت و ملت این کشور در روند مقابله با تروریسم ایستاده است، عده‌ای تلاش کردند تا با برداشت غیردقیق و تفسیر جهت‌دار از اظهارات جناب آقای یونسی، اذهان ملت عراق و مسوولان این کشور را مشوش کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه تأکید کرد: در واقع آن چه که از سوی مشاور رییس‌جمهوری اسلامی ایران مطرح شده و ایشان نیز مجددا با شفافیت بیش‌تری تصریح کرده‌اند، تنها تأکید بر پیوستگی عمیق و غیرقابل تفکیک تمدنی و فرهنگی بین ملت ایران و عراق بوده است.

افخم در پایان گفت: لذا در شرایطی که شاهد توطئه مشترک و هم‌سویی گروه‌های تروریستی افراط‌گرا و رژیم صهیونستی علیه امنیت و ثبات کشورهای منطقه هستیم، انتشار غیردقیق و تفسیر جهت‌دار اظهارات یونسی را اقدامی منفعلانه با هدف کم رنگ کردن پیروزی‌های بزرگ مردم عراق در مبارزه با گروه‌های تروریستی و در چارچوب پروژه ایران‌هراسی و ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه می‌دانیم.

پیش از این حجت الاسلام یونسی گفته بود: سیاست اصلی ایران احترام به ثغور و مرزهای ملی و تمامیت ارضی سایر کشورهاست و هیچگاه به دنبال توسعه طلبی و تجاوز نبوده است.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، دستیار ویژه رییس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی و مذهبی با بیان اینکه آنچه در رسانه ها در مورد کشور عراق از وی نقل شده است موضوعی تاریخی و فرهنگی است، افزوده بود: مطلبی که در مورد عراق در رسانه از قول بنده نقل شده موضوعی تاریخی و تمدنی در زمان ساسانیان، اشکانیان و هخامنشیان بوده و در حال حاضر جمهوری اسلامی ایران با هرگونه مرزشکنی، تجاوز و دخالت در امور داخلی سایر کشورها مخالف بوده و هست و رویکرد و سیاست اصلی ایران احترام به استقلال، حاکمیت و تمامیت ارضی عراق و سایر کشورهای منطقه است و همواره این موضوع مورد توجه جمهوری اسلامی ایران بوده است.

وی با بیان این که امروز مردم و دولت قانونی عراق به کمک ایران و سایر کشورهای منطقه برای حفظ تمامیت ارضی خود نیاز دارند تاکید کرده بود: ایران به درخواست مردم و دولت قانونی عراق به‌صورت عملی در حد مشاوره و ارسال کمک پاسخ داده است هرچند سایر کشورها به صرف شعار اکتفا کرده و قدمی برنداشته‌اند.

او با اشاره به این که ایران با کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان، تاجیکستان و سایر کشورهای همسایه دارای یک وحدت تاریخی و فرهنگی است، افزوده بود: کشورهای منطقه با همکاری و با تشکیل یک اتحادیه می‌توانند در مقابل توسعه‌طلبی خارجی مقابله کنند.

دستیار رییس‌جمهور در امور اقوام و اقلیت‌های دینی و مذهبی ادامه داده بود: کشورهای منطقه در طول تاریخ و در زمان ساسانیان، اشکانیان و هخامنشیان جزو یک امپراطوری بوده‌اند و این امر نشان دهنده اشتراکات فرهنگی و تاریخی بالای این کشورها است و تشکیل اتحادیه فلات ایران به معنای این نیست که این امپراطور باید زنده شود بلکه آنچه می تواند شکل بگیرد همکاری، وحدت و گسترش روابط متقابل در تمامی زمینه ها بین کشورهای منطقه همزمان با حفظ استقلال و تمامیت ارضی آنهاست و ما باید از هماهنگی و شباهت و اشتراکات فرهنگی و تاریخی موجود برای توسعه ، وحدت و همکاری بهره ببریم.

وی با اشاره به این که دشمنان همواره با تبلیغ ایران هراسی تلاش می کنند از نفوذ و جایگاه ایران در میان کشورها و ملت های منطقه جلوگیری کنند، گفته بود: دشمنان ایران همواره نگران کمک‌های ایران به کشورهای منطقه هستند و سعی می کنند با متهم کردن ایران از نفوذ ایران جلوگیری کنند چرا که ایران همواره دشمن اصلی اسراییل و تروریسم و جریانات تکفیری در منطقه بوده و هست و در مقابل این جریانات به کمک کشورهای منطقه نیز شتافته است.

یونسی با تاکید بر این که ایران هرگز به دنبال توسعه طلبی و تعدی و تجاوز نبوده است گفته بود: ایران در طول تاریخ مورد تعدی و تجاوز قرار گرفته و هیچ‌گاه به دنبال توسعه‌طلبی و تجاوز نبوده و سیاست اصلی ایران احترام به ثغور و مرزهای ملی و تمامیت ارضی سایر کشورهاست.

انتهای پیام

کد N768113