دیدار مودی از منطقه جنگی سابق در سریلانکا

هند

نخست‌وزیر هند در سفرش به سریلانکا در اقدامی به نشانه ابراز همبستگی با اقلیت تامیلی ها از منطقه‌ای که پیش از این شاهد جنگ داخلی در این کشور بوده، بازید کرد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند در سفرش به شمال سریلانکا از پروژه ساخت راه‌آهن که توسط یک شرکت هندی انجام شده بازدید کرد و از یک مرکز فرهنگی در حال ساخت در شهر جافنا دیدار کرد. جافنا قلب فرهنگی تامیلی‌ها وش اهد جنگ‌های بیشمار در دوران جنگ داخلی بوده است.

نخست‌وزیر هند در جریان سفر دو روزه خود به سریلانکا با هدف احیای روابط دو جانبه قرار است بیش از 5000 واحد مسکونی به خانواده‌هایی بدهد که در جریان دهه‌ها جنگ خانه‌هایشان را از دست داده‌اند.

مودی اولین رهبر هند است که طی 28 سال گذشته به سریلانکا سفر می‌کند. وی روز جمعه مورد استقبال نخست‌وزیر و مایتریپالا سیریسنا، رئیس‌جمهوری سریلانکا قرار گرفت و به مناسبت این سفر مراسمی از جمله شلیک توپ و رژه نظامی برگزار شد.

روابط میان این دو کشور از سه دهه گذشته رو به تیرگی رفته است و علت عمده آن فعالیت شورشیان جدایی‌طلب تامیل بوده است. تامیل‌های سریلانکا با تامیل‌های هند ارتباط زبانی و خانوادگی دارند. مناسبات دهلی‌نو با کلمبو بیش از همه در دوران ماهیندا راجاپاکسه، رئیس‌جمهوری سابق سریلانکا تیره شد چراکه سیاست‌های حامی چین وی تهدیدی برای نفوذ هند در این منطقه محسوب می‌شد.

مودی در سخنانی در جمع مقام‌های پارلمان سریلانکا گفت: سریلانکا‌ از دهه‌ها خشونت و درگیری غم‌انگیز عبور کرده است. شما توانسته‌اید با موفقیت تروریسم را شکست بدهید و به درگیری‌ها پایان دهید. شما هم‌اکنون در لحظه‌ای تاریخی ایستاده‌اید و می‌توانید مرهمی برای تمام زخم‌های جامعه باشید.

نخست‌وزیر هند در شهر جافنا واقع در شمال سریلانکا مورد استقبال یکی از سیاستمداران ارشد تامیل قرار گرفت و از وی خواست تا از حل و فصل سیاسی مساله تامیل‌های سریلانکا اطمینان حاصل کند. شهر جافنا مامن تامیل‌هاست و این منطقه از سریلانکا به شدت در جریان 37 سال جنگ داخلی که دست‌کم 100 هزار کشته بر جای گذاشت و عمده تلفات آن تامیل بودند، ضربه خورد.

نخست‌وزیر هند همچنین امروز (شنبه) از مناطق جنگ داخلی سابق سریلانکا بازدید کرد؛ نشانه‌ای از اعلام همبستگی با اقلیت‌های تامیل که خواستار خودمختاری برای پایان چندین دهه درگیری قومی شده‌اند.

انتهای پیام

کد N767967