در نشست هم اندیشی روسای دانشگاههای لرستان؛

استاندار لرستان ازتمجیدهاوتخریب ها گفت/همه چیز صفر و ۱۰۰دیده نشود

سیاسی

خرم آباد - استاندار لرستان در نشست هم اندیشی روسای دانشگاههای لرستان بر لزوم نقد منصفانه عملکرد مسئولان تاکید کرد و گفت که نباید همه چیز را صفر یا ۱۰۰ دید.

به گزارش خبرنگار مهر، هوشنگ بازوند ظهر شنبه در جلسه هم اندیشی روسای دانشگاههای استان لرستان با موضوع توسعه استان با تاکید بر ضرورت انتخاب دبیری این نشست از سوی دانشگاههای لرستان اظهار داشت: ما نیز مصمم هستیم که این جلسات هم اندیشی هر سه ماه یک بار برگزار و نسبت به آسیب شناسی دلایل عدم توسعه نیافتگی استان اظهار نظر و راهکارهای لازم را برای رفع این امر ارائه دهند.

نقش کمرنگ دانشگاهها در توسعه لرستان

وی با بیان اینکه متاسفانه تا کنون نقش دانشگاهها در توسعه استان لرستان بسیار کمرنگ بوده است عنوان کرد: عدم استفاده از ظرفیت دانشگاهها در استان موجب افزایش هزینه های نرم افزاری و سخت افزاری شده است.

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه این استان به لحاظ توسعه یافتگی در مقایسه با سایر استانهای کشور کیلومترها عقب است تصریح کرد: برای رسیدن به اهداف مدنظر برای توسعه استان باید در این ماراتن توسعه یافتگی حرکت و از آن عقب نمانیم.

بازوند با تاکید بر ضرورت ایجاد اتاق های فکر در دانشگاههای استان لرستان برای ارائه راهکارهای مناسب در مسیر رسیدن به توسعه استان ادامه داد: مصوبات شورای هم اندیشی دانشگاههای استان و همچنین این اتاق های فکر نیز می تواند قابل اجرا باشد.

وی با تاکید بر اینکه ما دنبال راه حل مناسب برای رفع توسعه نیافتگی استان لرستان هستیم افزود: به طور حتم جمع دانشگاهیان می توانند مسیرهای کوتاه و همچنین راهکارهای مناسب را برای توسعه استان ارائه دهند.

وضعیت نگران کننده لرستان در برخی شاخص ها

استاندار لرستان با اشاره به برخی شاخص های استان لرستان ادامه داد: وضعیت استان در برخی از شاخص ها مانند نرخ بالای بیکاری نگران کننده است.

بازوند با تاکید بر اینکه وضعیت نامناسب لرستان در این نوع شاخص ها نشان دهنده این است که توسعه در استان عمیق نبوده است افزود: این امر نیز موجب می شود که منافع مردم تامین نشده و همچنین توسعه پایدار در لرستان صورت نگیرد.

وی با بیان اینکه استان لرستان علیرغم اینکه استانی ثروتمند به لحاظ نعمت های خدادادی است ولی این ظرفیتها موجب حرکت اقتصاد استان نشده اند بیان داشت: این امر نشان می دهد که ما هیچ وقت در استان به توسعه عمیق نگاه نکره ایم.

دانشگاهیان به کمک توسعه لرستان بیایند

استاندار لرستان با تاکید بر اینکه دانشگاهیان به کمک توسعه لرستان بیایند تصریح کرد: در این صورت توسعه عمیقی در استان شکل گرفته و هزینه ها نیز در حوزه های مختلف کاهش می یابد.

بازوند چالش دیگر استان لرستان را عدم خودباوری عنوان کرد و گفت: این امر ضعف بزرگی برای استان محسوب می شود و این در حالیست که ما باید برای توسعه استان خودمان اقدام کنیم و منتظر کمک دولت و وزارتخانه ها نمانیم.

وی همچنین ضعف فرهنگ کار را یکی دیگر از چالش های استان لرستان برشمرد و عنوان کرد: گرفتاری اصلی لرستان کمرنگ بودن فرهنگ کار بوده و این امر موجب عدم توسعه یافتگی استان شده است.

استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری بخش خصوصی در استان لرستان بیان داشت: تنها راه توسعه استان لرستان ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری این بخش در استان است.

توسعه لرستان نیازمند سالانه ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری

بازوند با تاکید بر اینکه به امید دولت امکان ندارد که به اهداف مدنظر برای توسعه استان دست یابیم افزود: دولت متولی توسعه نیست چرا که استان لرستان برای توسعه نیازمند سالانه چهار هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری است و این میزان سرمایه گذاری به هیچ عنوان از سوی دولت امکان پذیر نخواهد بود.

وی همچنین به ظرفیتهای لرستان در حوزه گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: این در حالیست که این بخش در اقتصاد استان هیچ نقشی تا کنون ایفا نکرده است.

استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت سرمایه گذاری در حوزه گردشگری استان لرستان تصریح کرد: باید با برنامه ریزی در این زمینه استان لرستان از حالت معبر بودن تبدیل به مقصد گردشگری کنیم و زمینه ماندگاری بیشتر مسافران و گردشگران را در استان فراهم آوریم.

سهم کم لرستان در صادرات کالا

بازوند همچنین به وضعیت صادرات و واردات کالا در استان لرستان اشاره کرد و گفت: میزان صادرات کالای استان طی سال گذشته تنها ۵۲ میلیون دلار بوده و امسال این میزان به عدد ۷۲ میلیون دلار رسیده است.

وی با تاکید بر اینکه این میزان صادرات کم کالا از استان لرستان به هیچ عنوان قابل قبول و در شان استان نیست تصریح کرد: در این راستا برنامه ریزی ما طی سال ۹۴ افزایش صادرات کالا به میزان ۲۸۰ میلیون دلار است.

استاندار لرستان همچنین وجود پروژه ها و طرحهای بدون توجیه اقتصادی، فنی و مالی را یکی دیگر از چالش های لرستان در مسیر توسعه برشمرد و گفت: نتیجه این امر وجود سه هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان پروژه نیمه تمام و غیر فعال است.

عدم مطالبه گری چالش جدی استان لرستان

بازوند همچنین بر ضرورت حمایت از کارآفرینی در استان تاکید کرد و افزود: عدم مطالبه گری یکی از چالش های جدی استان بوده که نشانه آن نیز عبور ۴۱۰ کیلومتر خط لوله نفت از لرستان و عدم استفاده از آن برای توسعه و پیشرفت استان است.

وی با تاکید بر اینکه عبور این خطوط لوله نفت از استان جز تهدیدهای زیست محیطی و جانی برای مردم هیچ نفعی به حال استان نداشته است افزود: این در حالیست که استانی مانند مرکزی از این خطوط لوله نفت ۳۰ هزار شغل ایجاد و ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری کرده است.

استاندار لرستان با تاکید بر ضرورت ایده پروری در استان لرستان افزود: در این زمینه دانشگاهیان می توانند کارگاه تولید ایده برای استان باشند.

بین صفر و ۱۰۰ اعداد زیادی وجود دارد!

بازوند به تدوین سند توسعه ۱۴۰۴ استان لرستان اشاره کرد و گفت: این سند نقشه راه استان طی ۱۱ سال آینده در بخش های مختلف خواهد بود و مدیران حال حاضر و همچنین آینده استان باید این سند را نقشه راه خود برای توسعه استان در ابعاد مختلف قرار دهند.

وی با بیان اینکه این سند اوایل سال ۹۴ با حضور مسئولان ملی رونمایی می شود افزود: همچنین سندهای زیربخش این سند چشم انداز ۱۴۰۴ استان نیز طی سال آینده تهیه و تدوین خواهد شد.

استاندار لرستان یکی دیگر از چالشهای استان را این دانست که در لرستان هدف را یا صفر و یا اینکه همه چیز را ۱۰۰ می بینند افزود: برخی مواقع به قدری اقدام به تقدیر و تشکر در حد ۱۰۰ می شود که مشکلاتی به وجود می آید و یا اینکه نقدها نیز در حد تخریب است.

بازوند با بیان اینکه بین صفر و ۱۰۰ نیز اعداد زیادی وجود دارد بیان داشت: باید این فرهنگ در استان اصلاح شود و اعتدال را رعایت کنیم و در عین دیدن نقاط قوت، ضعف ها را یادآوری کنیم.

وی همچنین پایین بودن نرخ مشارکت مردم در استان را یکی دیگر از چالش های اساسی لرستان عنوان کرد و گفت: اولین موضوعی که در ذهن بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این استان پیش می آید نرخ مشارکت مردم است که باید در این زمینه برای ارتقا این نرخ در استان اقدامات لازم را انجام داد