توصیه‌های سخنگوی شورای نگهبان به رسانه‌ها

سیاسی

سخنگوی شورای نگهبان گفت: سال آینده شورای نگهبان، مطبوعات و رسانه‌ها در آزمونی دیگر در جهت حفظ امنیت و ثبات و قدرت ایران اسلامی نقش آفرینی خواهند کرد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: سال آینده شورای نگهبان، مطبوعات و رسانه‌ها در آزمونی دیگر در جهت حفظ امنیت و ثبات و قدرت ایران اسلامی نقش آفرینی خواهند کرد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، نجات ‌الله ابراهیمیان ضمن تشریح عملکرد شورای نگهبان در سال 93 خطاب به خبرنگاران گفت: شما در انعکاس بخش زیادی از فعالیت‌های

شورای نگهبان ما را یاری دادید که به همین خاطر جا دارد از شما تشکر کنیم، البته مواردی از اشتباه و بی دقتی در انعکاس مواضع وجود داشت و گاهی به مصداق "هر کسی از ظن خود شد یار من" برداشت های غیر منطبق با دست کاری تیترها مشاهده شد که تا اندازه‌ای طبیعی است.

وی گفت: نگاه رسانه‌ای می‌تواند علاوه بر انعکاس کمی تصمیم‌گیری شورا به نگاه تحلیلی نسبت به رویکردهای کلی معطوف شود. مثلا می توانید با کمک صاحب نظران در ستون‌های چند شماره‌ای، علت رواج برخی از اعلام مغایرت‌ها با قانون اساسی یا شرع را تحلیل و با ارائه راهکارها مقنن و تصمیم‌گیران را در اصلاح روندها کمک کنید.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: برای مثال مغایرت با اصل 75 قانون اساسی از رایج‌ترین ایرادات طرح ها و لوایح است و شاید این رویکرد سازنده رسانه‌ها ضرورت نگاه جدید به قوانین مربوط به برنامه و بودجه را نزد تصمیم گیران برجسته کند.

ابراهیمیان اظهار کرد: نظام جمهوری اسلامی در قانون اساسی بعد از انقلاب و بازنگری، تعداد اصول مالی و اقتصادی زیادی را وارد نظم حقوقی ما کرده است که با وجود آن‌ها قانون برنامه و بودجه سابق با سازوکارهای قانون اساسی جدید سازگار نیست. کمک به تحول در این زمینه به ایجاد و تثبیت رویه های واحد در مجلس و شورا کمک خواهد کرد. به هر حال این یک مثال بود و در کنار دعواهای "حیدری، نعمتی" بد نیست به این مسائل نیز پرداخته شود.

سخنگوی شورای نگهبان با بیان اینکه سال پیش رو یعنی سال 94 سالی پرکار و مهم است، گفت:‌ ما در این سال دو انتخابات مهم و تعیین‌کننده یعنی مجلس شورای اسلامی و خبرگان را در اسفندماه برگزار خواهیم کرد.

شورای نگهبان و رسانه ها هر دو درگیر این کار هستند. اهمیت این سال نیز از لحاظ نقشی است که هر یک از ما در ارتباط با به ثمر رسیدن این دو پروژه ایفا خواهیم کرد.

وی ادامه داد:‌ شورای نگهبان با به نمایش گذاشتن نهایت التزام به قانون عهده‌دار نظارت بر انتخابات است و امیدواریم به یاری خداوند متعال در هرچه بهتر برگزار شدن آن موفق باشد. اجرای دقیق قانون و پاسداری از رای مردم که خواست موکد رهبری نظام است، حفظ بی‌طرفی و دقت در انجام وظایف دینی است که در مقابل ملت و رهبری بر عهده ما است.

سخنگوی شورای نگهبان خطاب به اصحاب رسانه گفت: هر کدام از رسانه‌ها بر اساس تعلق به سلایق سیاسی مختلف، تلاش خواهند کرد تا شعارهای گروه وابسته را برجسته کرده و از جریان سیاسی منتخب خود طرفداری کنند. این اختلاف سلیقه، طبیعت فعالیت سیاسی و رسانه ای است. رسانه ها یک گروه سرود با لحن و صوت یکسان نیستند، اما نباید فراموش کرد که امروزه وحدت ملی و امنیت این کشور نه تنها محتاج پاسداری مدافعان عرصه جهاد و شهادت مانند شهید تقوایی و الله‌دادی است بلکه ثبات، امنیت و وحدت و یکپارچگی این کشور به مدافعانی هوشیار در عرصه رسانه، قلم و هنر محتاج است.

وی ادامه داد:‌ دشمن بدخواه ما نه تنها در قالب نیروی نظامی بلکه عمدتا با ابزار رسانه و تاثیرگذاری بر فهم مردم به میدان تضعیف نظام اسلامی وارد شده است. دفاع از حریم این نظام به سربازانی از همین جنس نیاز دارد. از هر سلیقه که باشید اگر حفظ این آشیانه امن و پایگاه اسلام و اهل بیت پیامبر (ع) برای شما مهم باشد که هست، محور اصلی تلاش های گروهی و حزبی شما نیز سربلندی این آب و خاک و ارتقای قدرت مقاومت کشور خواهد بود.

وی گفت: انتخابات یک مانور قدرت و صلابت برای ناامید کردن بدخواهان ایران اسلامی است. شما عنصر موثر این مانور هستید. قلم شما، تیترها و ستون‌های رسانه‌تان و نحوه نگاه شما به وقایع و انعکاس آن سهم بی بدیلی در توفیق آن دارد.

وی با بیان اینکه باید از گذشته عبرت بگیریم و فرصت های طلایی خود را به خطر و تهدید تبدیل نکنیم درباره چگونگی این امر گفت:‌ قبول دارید که در منطقه تلاطم و آشوب خاورمیانه از نعمت امنیت و استقلال و امکان زندگی بر اساس آموزه های اسلامی شیعی برخورداریم. از وضعیت همسایگان دور و نزدیک ما به خوبی با خبریم. شکر نعمت امنیت و استقلال با تلاش برای حفظ آن ممکن می‌شود.

وی ادامه داد: کفران نعمت الهی است اگر مطبوعات و فعالان این عرصه برای نشان دادن تمایز خود از سایر گروه ها به جای برجسته کردن افکار نو و تعالی بخش به سراغ عادت ماجراجویانه تابوشکنی حمله به ارکان نظام اسلامی، پاشیدن بذر تردید و ابهام در ارزش‌های بنیادین مورد احترام مردم و رفتارهای از سر هیجان زدگی در رقابت های انتخاباتی مانند دامن زدن به قومیت گرایی و اصرار بر اختلاف موهوم برود. این قبیل رفتارها در سرزمینی که تمام قومیت ها به اتکای اسلام و آموزه های پیامبر و اهل بیت (ع) قرن‌هاست خمیر مایه لازم برای اتصال و تشکیل ملت واحد را یافته‌اند بی‌معنی است؛ ملتی که با وجود تنوع قومیتی اکنون در سایه رهبری فرزانه راه خود را برای آینده ای بهتر به سرعت می پیماید.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شیوه تامین و استمرار امنیت و آرامش امروزه دستخوش تغییر شده است؛ زیرا تهدیدات امنیت هم اشکال مختلف به خود گرفته است. ایجاد ناامنی روانی در اجتماع با از کار انداختن نهادهای اصلی نظام مثل نهاد نظارت یا داوری انتخاباتی و نتیجتا تضعیف مقبولیت نظام، ابزار مرجح تغییر نظام های مستقل شده است. التزام و انقیاد در مقابل نهادی که در فرایند انتخابات حرف آخر را می زند در فضاهای تردیدی و ابهام، این فرصت را از دشمنان ملت ما خواهد گرفت.

وی افزود: البته انتقاد و ارزیابی عملکرد از آزادی های مشروع ملت و رسانه ها است. به حکم اصل قانون اساسی به بهانه امنیت در صدد نفی آزادی های مشروع نیستیم اما هر انسان آزاده برای بقای آزادی باید مرزهای آن را بشناسد. شما نه تنها نگهبان و مروج آزادی های مشروع هستید بلکه باید از حدود و قیود آن نیز پاسداری کنید.

وی با بیان اینکه ‌احترام به قانون، قاضی،‌ داور و ناظر در یک فرایند قانونی شرط به ثمر رسیدن اهداف ملی است، گفت: انتقاد توام با تبعیت از تصمیمات داور نهایی و ناظر، جمع بین آزادی و مرزهای آن است. ما باید در نزد اهل علم و ادب و فرهنگ شاهد حد اعلای خودتنظیمی باشیم.

وی با بیان اینکه باید مداخله نیروی نظم و قاضی برای نظم بخشی به جهت بالا بودن درجه دانش و فرهنگ اهل رسانه به حداقل برسد، گفت: شما می‌دانید در بسیاری از ممالک انتقاد از تصمیمات مراجع عالی قضایی مانند دیوان عالی کشور یا شورای قانون اساسی یک سنت علمی دیرین است، اما هرگز چنین نقدی ملازمه با دعوت به شورش و تمرد و اقدامات براندازانه ندارد. سال آینده شورای نگهبان، مطبوعات و رسانه ها در آزمونی دیگر در جهت حفظ امنیت و ثبات و قدرت ایران اسلامی نقش آفرینی خواهند کرد.

ابراهیمیان تصریح کرد: انتقاد به نهادهای قانونی نمی تواند به دعوت به تمرد و بی نظمی و آنارشی منتهی شود و در این راستا ارائه تعلیمات مدنی لازم به عهده رسانه ها است و آن‌ها خود الگوهای رفتاری موثری هستند مگر اینکه بخواهیم برای منافع شخصی و گروهی خانه را ویران کنیم.

سخنگوی شورای نگهبان اظهار کرد: قالب مدیران جراید و رسانه ها اگر دلبستگی شان به ایران اسلامی و این آب و خاک معطر به نام نبی و علی و اولاد او (ع) بیشتر از من نباشد قطعا کمتر نیست. اگر نگوییم بی انصافی است لااقل نهایت بدسلیقگی است؛ چنانچه فردا برای صحبت های من تیتر"خط و نشان های سخنگو برای مطبوعات" را برگزینید، این نه خط و نشان بلکه خواهشی از سر درد از سوی برادری کوچک از یاران و برادران بزرگوار برای همراهی و همدلی در جهت حفظ نظام اسلامی و اقتدار و قدرت روزافزون آن است. لازمه این روش هرگز تملق و سکوت در مقابل کجی ها نیست، اما آنچه بزرگان دین و رهبری نظام از آن به بصیرت یاد کرده اند باید چاشنی همه مواضع ما باشد.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: از همه اهل قلم می‌خواهیم ادب و حیای ایرانی و شیعی را در اعمال حرفه و مبارزات انتخاباتی نیز به نمایش گذارند و از هل دادن یکدیگر به دایره بی ایمانی و بی دینی و استبداد و انحراف و انحصار و امثال آن بدون حجت شرعی بپرهیزند.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: در سال آینده همکاری ما با اصحاب رسانه تابعی از میزان التزام به این ضرورت های ملی و دینی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، خبرنگاری با اشاره به صحبت های ابراهیمیان خطاب به اصحاب رسانه، پرسید آیا این صحبت ها برای رسانه ها هشدار است یا اینکه توصیه ای به آن‌ها بوده است؟ سخنگوی شورای نگهبان گفت: خیر، این یک توصیه بود. ما فرصت خوبی در سال 88 داشتیم اما متاسفانه ندیده گرفتن برخی از همین توصیه ها باعث شد که با بحران و تهدید مواجه شویم. این نه هشدار بلکه دعوت به این است که ان شاء الله هر چه زودتر رفتارهای سیاسی در ما نهادینه شود.

انتهای پیام

کد N767723