تاکید صربستان بر عدم تاثیر روابطش با مسکو در عملکرد سازمان امنیت و همکاری اروپا

روسيه

وزیر خارجه صربستان اعلام کرد، روابط نزدیک کشورش با روسیه بر ریاست بلگراد در سازمان امنیت و همکاری اروپا که نقشی کلیدی در نظارت بر شرایط اوکراین دارد، تاثیر نخواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اویکا داچیچ، وزیر خارجه صربستان طی مصاحبه‌ای با خبرگزاری آسوشیتدپرس در این باره گفت: روابط نزدیک صربستان با روسیه در مساله اوکراین که باید بی‌طرف بود، مانعی ایجاد نخواهد کرد.

داچیچ ادامه داد: حتی وزیر خارجه اوکراین به من گفت، این مساله اگر موجب کاهش تنش‌ها شود یک مزیت محسوب می‌شود.

صربستان در ماه ژانویه ریاست سازمان امنیت و همکاری اروپا را در حالی برعهده گرفت که غرب نگرانی‌هایی درباره خودداری بلگراد در اعمال تحریم‌های غرب علیه مسکو ابراز می‌کرد.

وزیر خارجه صربستان در ادامه مصاحبه‌اش درباره این مساله عنوان کرد: بسیاری می‌گویند این مساله چالش بزرگی برای ما خواهد بود. نقش ما جانبداری نیست بلکه کمک کردن به دستیابی به اهداف سازمان در مناطق درگیر از جمله اوکراین است.

داچیچ ادامه داد، صربستان از جنگ دهه 1990 در یوگسلاوی سابق که می‌تواند در کمک کردن به حل بحران اوکراین راهگشا باشد، درس گرفته است. بیش از 100 هزار تن در جنگ یوگسلاوی جان باخته و میلیون‌ها تن بر اثر آن آواره شدند.

وزیر خارجه صربستان همچنین با اشاره به این جنگ اظهار کرد: تجربه‌ای که ما از این درگیری‌ها گرفتیم فهم ماهیت و طبیعت جنگ و اهمیت رسیدن به توافق پیش از افزایش تنش‌ها و عدم توانایی کنترل آن است.

این در حالی است که روز جمعه اوکراین به صورت رسمی از سازمان ملل خواست تا هیاتی از صلح‌بانان خود را در مناطق شرقی اوکراین جایی که آتش‌بس بین نیروهای دولتی و جدایی‌طلبان مورد حمایت اوکراین برقرار است، مستقرکند.

داچیچ در همین حال درباره اقدامات سازمان امنیت و همکاری اروپا عنوان کرد: در حال حاضر، مهم‌ترین کار تقویت ماموریت سازمان در عمل است. هیچ گزینه دیگری در حال بررسی نیست.

اظهارات وزیر خارجه صربستان یک روز پس از گسترش نظارت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین از شش ماه به یک سال و افزایش تعداد ناظران از 500 به 1000 تن مطرح شد.

به گفته داچیچ این تصمیم مرحله جدیدی را در ماموریت سازمان امنیت و همکاری اروپا در اوکراین آغاز می‌کند.

انتهای پیام

کد N767517