هشدار دمپسی درباره نقض قوانین جنگی در عراق

به گفته یکی از مقام‌های آمریکایی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا مرتبا درباره رفتار نیروهای عراقی و گروه‌های داوطلبی که در کنار آنها می‌جنگند، به رهبران عراقی هشدار داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دولت عراق می‌گوید که در رابطه با اقدامات خشن نیروهای عراقی و گروه‌های داوطلب شبه نظامی که اخیرا شبکه ای بی سی تصاویر و ویدئوهایی از آنها را منتشر کرد، تحقیقات انجام می‌دهد.

پس از آن جن ساکی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که تصاویر مذکور بسیار "دلخراش" بوده و "نگرانی" واشنگتن را برانگیخته است! ساکی در جمع خبرنگاران گفت: سریعا باید با چنین رفتارهایی برخورد شود چرا که در غیر این صورت این احتمال وجود دارد که رفتارهای آنها از نوع شبه نظامیان داعش قلمداد شود و ما نمی‌خواهیم چنین اتفاقی رخ دهد.

طبق "قانون لیهی" که به نام سناتور دموکرات "پاتریک لیهی" به ثبت رسیده آمریکا نمی‌تواند مستقیما به یگان‌های که مرتکب جرایم و نقض حقوق بشر می‌شوند، کمک کند.

بر این اساس آمریکا کمک به یگان‌های عراقی نامشخص را طبق قانون لیهی ممنوع کرده و این از زمانی که نیروهای آمریکایی در ماه اوت به عراق بازگشتند و از نیروهای دولتی کرد حمایت کردند، انجام شد.

شبکه ای بی سی نیوز برای اولین بار تصاویری را منتشر کرده است که در آنها نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان اقدام به نقض قوانین جنگی کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N767502