ترکیه خواستار کمک‌های اطلاعاتی بیشتر اتحادیه اروپا درباره داعش شد

وزیر خارجه ترکیه با اعلام اینکه کشورش حتی اگر بیشترین تلاش‌ها را برای محدود کردن مرزهای خود انجام دهد باز هم با "اتهاماتی ناعادلانه" درخصوص عبور شبه نظامیان از مرزها و ورود آنها به سوریه مواجه خواهد شد، از اتحادیه اروپا خواست تا اطلاعات بیشتری را درباره عضوگیری افراط گرایان به اشتراک بگذارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه مقدونیه در این باره اظهار کرد: ما وظایف خود را انجام می‌دهیم و حتی مراکز شناسایی نیز ایجاد کرده‌ایم و شاهد نتایج آن نیز هستیم. اما ما تنها از طریق همکاری می‌توانیم این مشکل را حل کرده و یا کاهش دهیم. همکاری‌های ما اخیرا تقویت شده اما هنوز هم در مساله اطلاعات و اشتراک آن کمبودهایی وجود دارد. ما باید بر این کمبودها غلبه کنیم.

چاووش اوغلو در ادامه درباره اقدامات آنکارا در مقابله با نفوذ شبه نظامیان خارجی عنوان کرد: ترکیه بیش از کاری که باید انجام دهد انجام داده و می‌دهد. ما برای بیش از 12 هزار تن ممنوعیت‌های مسافرتی تعیین کردیم در حالی که تاکنون 1154 نفر را نیز بازداشت و یا از کشور اخراج کرده‌ایم.

اظهارات وزیر خارجه ترکیه در حالی مطرح شده‌اند که روز گذشته گزارش‌هایی مبنی بر همکاری یک سوری با سه دختر انگلیسی که به داعش پیوسته‌اند، منتشر شد؛ براساس گزارش‌ها این فرد سوری به کانادا، یکی از کشورهای عضو ائتلاف ضد داعش خدمت می‌کند.

چاووش اوغلو در ادامه اظهاراتش با اشاره به تبدیل شدن ترکیه به ترانزیتی برای شبه نظامیان خارجی که قصد پیوستن به داعش را دارند، عنوان کرد: این طبیعی است که سایر کشورها از ترکیه می‌خواهند این روند را متوقف سازد اما ما یک کشور دموکراتیک هستیم. ما نمی‌توانیم حق مردم در سفر کردن را محدود کنیم. اما در این باره سوالاتی مهم هست، آیا در این میان عمد و قصدی وجود دارد؟ شرایط بسیار پیچیده‌ای حاکم است و کسانی هستند که به افرادی که قصد پیوستن به داعش را دارند کمک می‌کنند.

انتهای پیام

کد N767402