روحانی:با صرفه‌جویی 10 درصدی هر خانوار مشکل تأمین آب حل خواهد شد

حسن روحانی,کم آبی خشکسالی

رئیس جمهور با بیان این‌که علی‌رغم بارش نزولات آسمانی طی روزهای اخیر همچنان در مسیر خشکسالی هستیم، گفت: سدهای اطراف تهران وضعیت مناسبی ندارند و در مجموع حدود 40 درصد ظرفیت‌شان آب دارند و 60 درصد ظرفیت آنها خالی است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسن روحانی در مراسم افتتاح دو واحد تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران با تأکید بر این‌که مردم باید در مصرف آب صرفه‌جویی کنند، اظهار کرد: با صرفه‌جویی 10 درصدی هر خانوار در مصرف آب مشکلات حوزه آب حل خواهد شد. البته دولت از چند ماه پیش به فکر بوده و اقدامات لازم را انجام داده تا تهران در تابستان سال آینده دچار مشکل نشود.

رئیس جمهور با بیان این‌که آب مایه حیات است و باید قدردان نعمت‌های الهی باشیم، افزود: نزولات آسمانی نسبت به بلندمدت در کشور حدود 20 درصد کاهش داشته است و امیدواریم در ماه‌های آینده تأمین شود. اما به طور کل از حد متوسط پایین‌تر هستیم و همچنان در مسیر خشکسالی هستیم.

رئیس جمهور دولت تدبیر و امید با اشاره به این‌که امروز واحدهای 5 و 6 تصفیه خانه جنوب تهران افتتاح شد که همه بخش‌های آن 100 درصد توسط متخصصان ایرانی انجام شده است، خاطرنشان کرد: واحدهای قبلی این تصفیه خانه به کمک کارشناسان خارجی انجام شده بود و این نکته مهمی است که کارشناسان ما قدم به قدم به سمت خودکفایی حرکت می‌کنند و جای تبریک برای مردم دارد که بدانند که 2 فازی که امروز از این تصفیه‌خانه افتتاح شدند 100 درصد توسط متخصصان ایرانی اجرا، نظارت و انجام شده است.

روحانی با بیان این‌که از لحاظ محیط زیستی ضرورت دارد که فاضلاب به مرکز تصفیه‌خانه‌ها هدایت شود، گفت: تصفیه‌خانه جنوب تهران بار سنگینی را بر دوش دارد و امروز با افتتاح 2 واحد از این تصفیه‌خانه، 55 درصد جمعیت ساکن تهران تحت پوشش خدمات تصفیه‌خانه‌ها قرار می گیرند.

رئیس جمهور با بیان این‌که تصفیه‌خانه جنوب تهران به لحاظ وسعت بسیارش حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: در مراکز دیگر نیز تصفیه‌خانه داریم و در نهایت باید کل جمعیت تهران تحت پوشش این خدمات قرار گیرند که از نظر محیط زیستی و تأمین آب کشاورزی بسیار مهم است.

رئیس دولت یازدهم با بیان این‌که افتتاح دو واحد تصفیه‌خانه جنوب تهران به لحاظ محیط زیستی خبر خوشی برای مردم تهران دارد، تصریح کرد: این افتتاح خبر خوبی برای کشاورزان جنوب تهران، منطقه شهرری و ورامین است که حدود 82 میلیون متر مکعب پساب را در اختیار کشاورزان قرار می‌دهد که برای مصرف کشاورزی بلامانع است. همچنین لجن‌ها نیز در فرآیندی تبدیل به کود کشاورزی می‌شود و هر یک از این واحدها در روز 100 تن لجن را به کود کشاورزی تبدیل می‌کنند.

روحانی با بیان این‌که افتتاح دو واحد تصفیه‌خانه جنوب تهران از لحاظ کود کشاورزی، آب کشاورزی، محیط زیست و آب‌خوان‌داری حائز اهمیت است، اظهار کرد: 4 طرح از این تصفیه‌خانه در گذشته به بهره‌برداری رسیده بود و 2 طرح دیگر امروز افتتاح شد که در مجموع 6 طرح به بهره‌برداری رسیده که باید دنبال تأمین اعتبار باقیمانده آن برویم چون اگر تأمین اعتبار شود مطابق نظر کارشناسان ظرف 2.5 سال دیگر به بهره‌برداری خواهد رسید. پس دولت همه تلاش خود را برای تأمین اعتبار آن انجام خواهد داد.

2929

کد N767285