عبدالله عبدالله: چین با طالبان مذاکره داشته است

رئیس دولت اجرایی افغانستان اعلام کرد، چین با برگزاری چند دوره مذاکره با گروه طالبان افغانستان از این شبه‌نظامیان خواسته تا به صورت مستقیم با دولت افغانستان وارد مذاکره شوند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، "عبدالله عبدالله"، رئیس دولت اجرایی افغانستان در کنفرانسی در این رابطه ادامه داد: چینی‌ها طی چند ماه گذشته، یک، دو یا سه دور مذاکره با طالبان داشتند.

وی با اشاره به درخواست‌ چینی‌ها از اعضای طالبان برای مذاکره مستقیم با دولت افغانستان نسبت به نتایج اقدامات چینی‌ها ابراز بی‌اطلاعی کرد.

این در حالی است که وزیر خارجه چین، ماه گذشته طی سفرش به استانبول اعلام کرده بود: پکن تمایل دارد تا برای مذاکره درباره پایان دادن به جنگ در افغانستان میانجی‌گری کند. اما مقامات چینی تاکنون جزئیاتی از این کمک‌ها ارائه نداده‌اند.

پیش از این نیز هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین دیدار دیپلمات‌های چینی با نمایندگان طالبان در استانبول را خلاف واقع خواند.

عبدالله نیز در سخنان خود درباره اقدامات چینی‌ها در مذاکره با طالبان به محل دیدارها اشاره‌ای نکرد و در عوض درباره روابط کشورش با چین گفت، افغانستان بهبود روابط خود با چین را در دوره حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین افغانستان و با هدف کمک به گفت‌وگوها با دولت پاکستان آغاز کرد.

دولت چین روابط نزدیکی با پاکستان دارد. در ماه فوریه یک هیات نظامی پاکستانی به اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اطلاع دادند که رهبران طالبان تمایل دارند تا با دولت افغانستان مذاکراتی را آغاز کنند.

در همین حال حمایت رئیس دولت اجرایی افغانستان از آغاز روند مذاکره جهت پایان دادن به شورش 13 ساله این کشور بحث برانگیز بوده است چرا که بسیاری از حامیان او متعلق به گروه‌های ضد طالبانی هستند که از سال 2001 با این شبه نظامیان این گروه (طالبان) در حال مبارزه بوده‌اند.

انتهای پیام

کد N767208