در دیدار با هیاتی از مخالفان سوریه؛

داوود اوغلو: برقراری دموکراسی تنها راه حل بحران سوریه است

ترکیه

نخست وزیر ترکیه در دیدار با اعضای شورای مخالفان سوریه گفت: تنها راه حل بحران این کشور ایجاد سوریه‌ای دموکراتیک است و آنکارا به باقیماندن در کنار این ارگان سوری ادامه می‌دهد.

نخست وزیر ترکیه در دیدار با اعضای شورای مخالفان سوریه گفت: تنها راه حل بحران این کشور ایجاد سوریه‌ای دموکراتیک است و آنکارا به باقیماندن در کنار این ارگان سوری ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه در دیدار با اعضای شورای مخالفان سوریه در آنکارا گفت: همواره راه حل سومی برای بحران سوریه وجود دارد که داشتن یک کشور دموکرات است. باید سوریه‌ای نوین ایجاد شود که در آن تمامی سوری‌ها با یکدیگر در صلح زندگی کنند.

این گروه از شورای مخالفان سوریه با مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه نیز دیدار کرد.

داوود اوغلو همچنین با قدردانی از اقدامات شورای مخالفان سوریه مدعی شد: این شورا مشروع‌ترین نماینده مردم سوریه محسوب می‌شود!

او ادامه داد: در جریان جنگ داخلی سوریه ما 300 هزار تن از برادرانمان را تاکنون از دست داده‌ایم و بیش از 5 میلیون تن از ساکنان سوریه نیز هم اکنون در خارج از این کشور آواره شد‌ه‌اند. ترکیه در حال حاضر میزبان 7 / 1 میلیون سوری و 300 هزار آواره عراقی است. بنابراین موضع آمریکا در این باره کاملا مشخص و واضح است. ما دروازه‌های کشورمان را به سوی عراقی‌ها و سوری‌هایی که از خشونت فرار می‌کنند، باز نگه داشته‌ایم.

نخست وزیر ترکیه ادامه داد: مردم سوریه هم اکنون در میان فعالیت‌های وحشیانه داعش گیر افتاده‌اند و با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند. بنابراین داشتن یک سوریه دموکرات، آزاد و عاری از خشونت تنها راه حل جایگزین برای بحران سوریه است.

این مقام ارشد دولت ترکیه افزود: کشور اصلی در بهار عربی سوریه است اگر دموکراسی بتواند در سوریه ایجاد شود و انقلاب سوریه بتواند اختلافاتی را که در این چهار سال به وجود آمده پشت سر بگذارد نه تنها مردم سوریه بلکه تمام مردم خاورمیانه از آن تاثیر خواهند پذیرفت.

انتهای پیام

کد N767152