نوری مالکی: علی سلمان و شیخ النمر به علت کینه‌توزی و فتواهای تکفیری بازداشت شده‌اند

عراق

معاون اول رئیس‌جمهوری عراق، بازداشت شیخ علی سلمان در بحرین و نمر باقر النمر در عربستان را در نتیجه کینه‌توزی‌های طایفه‌ای و فتواهای تکفیری دانست که برخی چهره‌های مذهبی صادر می‌کنند.

معاون اول رئیس‌جمهوری عراق، بازداشت شیخ علی سلمان در بحرین و نمر باقر النمر در عربستان را در نتیجه کینه‌توزی‌های طایفه‌ای و فتواهای تکفیری دانست که برخی چهره‌های مذهبی صادر می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از پایگاه خبری سومریه نیوز، نوری مالکی، معاون اول رئیس‌جمهوری عراق در حاشیه حضور در همایشی با عنوان «همدردی با مظلومان بحرین و سرزمین حجاز» گفت: تجمع امروز ما برای اعلام همدردی با مظلومان است تا عدالت برقرار و ظلم برچیده شود.

مالکی افزود: امت اسلامی در این مرحله با چالش‌های خطرناکی روبه‌رو است و ما باید از تجربه‌ها استفاده کنیم و به دولت‌ها و قدرت‌های سیاسی بگوییم که زمان به حاشیه راندن و دور ساختن به پایان رسیده و دولت‌ها باید حقوق قانونی مردم را پرداخت کنند.

معاون اول ریاست‌جمهوری عراق در ادامه با تاکید بر اینکه دیگر بازداشت، زندان و اعدام فایده‌ای ندارد چراکه رژیم سابق صدام نیز همین شیوه‌های سیاسی را در پیش گرفت ولی دوام نیافت، گفت: چرا شیخ علی سلمان در بحرین و شیخ نمر النمر در عربستان بازداشت شده‌اند؟ دولت‌ها باید از به حاشیه راندن افراد دست بردارند چراکه گروه‌های تروریستی از برانگیختن اختلافات طایفه‌ای میان مردم سود می‌جویند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه بازداشت شیخ سلمان و شیخ النمر نتیجه کینه‌توزی‌های طائفه‌ای و صدور فتواهای تکفیری بوده، از موضع منفی الازهر مصر علیه نیروهای داوطلب مردمی ابراز تاسف کرد و گفت: بیم آن می‌رود این موضع‌گیری‌ها به شکل درگیری میان مسلمانان خود را نشان دهد.

دادگاه ویژه کیفری شهر ریاض در 15 اکتبر 2014 حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر، چهره مذهبی و مبارز عربستان را صادر کرد که با محکومیت‌های گسترده نهادها و چهره‌های سیاسی - مذهبی عراق مواجه شد و آنها نسبت به عواقب اجرای این حکم هشدار دادند.

جمعیت وفاق ملی اسلامی بحرین، بزرگترین جمعیت شیعه مخالفان سیاسی در این کشور در 29 دسامبر 2014 اعلام کرد که مسوولان رژیم آل خلیفه، شیخ علی سلمان، رهبر این جمعیت را به 9 مورد از جمله «نیرنگ» و مخالفت با رژیم متهم کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N767108