در گفت‌وگو با ایسنا

رویوران : رای نیاوردن نتانیاهو در انتخابات به معنای شکست سیاست‌های امنیتی او است

انتخابات,رژيم صهيونيستي,نتانياهو

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: رای نیاوردن نتانیاهو در انتخابات به معنای شکست سیاست های امنیتی دولت او است.

حسین رویوران در گفت‌و‌گو با خبرنگار سیاسی خارجی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، با اشاره به برگزاری انتخابات آتی در سرزمین‌های اشغالی خاطرنشان کرد: از آنجا که پارلمان قبلی موفق نشد به طور کامل دوره چهار ساله خود را سپری کند قرار است در سرزمین های اشغالی انتخابات زودهنگام برگزار شود.

وی ادامه داد: ائتلافی که از پارلمان قبلی شکل گرفت و دولت را تشکیل داد قدرت لازم برای استمرار را نداشت و این ناپایداری در تشکیل ائتلاف سازی در اسرائیل کاملا مشهود است. البته یکی از اقدامات پارلمان قبلی یا کنست این بود که درصد حد نصاب لیست های انتخاباتی را از 2 درصد به 3.25 درصد افزایش داد تا فقط گروه‌های بزرگ بتوانند وارد پارلمان شوند.

رویوران خاطرنشان کرد: با این اقدام جدید گروه های کوچک حذف و ائتلاف سازی بین احزاب محدودتری صورت می‌گیرد و این اقدام می تواند نوعی پایداری سیاسی به وجود آورد و در حقیقت انتخاباتی که قرار است انجام شود به صورت عمده در چنین فضایی برگزار می‌شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به ائتلاف فعال شکل گرفته برای حضور در انتخابات آتی سرزمین‌های اشغالی گفت: «حزب کار» و «حزب حرکت (جنبش)» طبق نظرسنجی ها حدود 25 کرسی از 120 کرسی پارلمان را می توانند بدست بیاورند زیرا طی دو ماه اخیر در تمام نظرسنجی ها اول بوده اند و دومین حزب مطرح «یهودا» است که نتانیاهو در راس آن قرار دارد و در نظرسنجی‌ها با 29 کرسی در رده دوم قرار دارد و سومین ائتلاف هم ائتلاف عرب ها است که خود یک شگفتی انتخابات است زیرا بالا بردن حد نصاب انتخاباتی می توانست بسیاری از احزاب «عرب» را حذف کند و ترس از حذف شدن عرب ها را بر آن داشت تا لیست واحدی را تشکیل بدهند و بر اساس آن هرچند تاکنون در مجلس رژیم صهیونیستی تاکنون 9 کرسی بیشتر نداشتند ولی این بار بر اساس نظرسنجی ها 13 تا 14 کرسی را می توانند در این انتخابات بدست آورند و سومین گروه سیاسی داخلی در رژیم صهیونیستی را تشکیل می دهند.

وی ادامه داد:‌ حزب « آینده ای هست» هم در آخرین نظر سنجی 14 کرسی دارد و سایر کرسی ها هم بین سایر احزاب تقسیم می شود.

رویوران با بیان اینکه برخی از احزاب در رژیم صهیونیستی مانند حزب «لیکود» با رویکرد امنیتی وارد مبارزه شده اند،‌افزود: نتانیاهو هم که در راس این گروه قرار دارد همین سیاست را در پیش گرفته و به طور کلی هدف از سفر او به آمریکا و سخنرانی در کنگره هم امنیتی کردن فضا علیه ایران بود. حزب «لیکود» تلاش دارد با مطرح کردن خطر هسته ای ایران آرای بیشتری را به خود اختصاص بدهد. از سوی دیگر احزاب دیگری هم با رویکرد توسعه اجتماعی وارد انتخابات رژیم صهیونیستی شدند مثل حزب « کار» که بحث احداث محل های مسکونی برای مردم و حل مشکلات اجتماعی، اقتصادی و از بین بردن فقر که درصد آن در جامعه صهیونیستی به شدت بالا رفته است را مطرح کرده اند.

این کارشناس مسائل بین الملل تاکید کرد: اگر نتانیاهو در انتخابات آتی پیروز نشود به معنای سقوط رویکرد امنیتی و سقوط جریانی است که می‌خواهد با طرح ادعاهای دروغین خود را بر راس قدرت نگه دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: از نظر من نیروهای میانه رو تقریباً عمده ترین نیروهایی هستند که در نظرسنجی ها احتمالا بیشتر رای را خواهند آورد. در هرصورت در سال 2012 اسرائیل شاهد جنبش اجتماعی وسیعی بود و بزرگترین تظاهرات تاریخ این رژیم در این تاریخ صورت گرفت و این حاکی از خواسته های زیاد اسرائیلی‌ها از دولت نتانیاهو است زیرا وی با امنیتی کردن از حل مسائل اجتماعی و اقتصادی تا امروز خودداری کرده است و به جای آنکه به حل مسائل مسکن و رفاهی مردم توجه کند در کرانه باختری اقدام به شهرک سازی می کرد که از نظر سازمان ملل هم مناطق اشغالی هستند . ولی با توجه به نظرسنجی ها در حال حاضر گروه های میانه رو بیشترین آرا را به خود اختصاص داده و رویکردی متفاوت را در پیش خواهند گرفت.

انتهای پیام

کد N767047