رئیس سیا: آمریکا نمی‌خواهد نظام سوریه سقوط کند

سیاسی

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) تاکید کرد، واشنگتن نمی‌خواهد شاهد سقوط نظام سوریه باشد چرا که ممکن است افراطگرایان به قدرت برسند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، جان برنان، رئیس سیا در سخنرانی خود در شورای روابط خارجی گفت که واشنگتن از این مساله که چه کسی ممکن است جانشین بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه شود، نگران است چرا که در صورت سقوط دولت وی افراط گریان و تروریست‌های سوریه ممکن است قدرت بگیرند.

وی تاکید کرد: گمان می‌کنم که نگرانی آمریکا کاملا منطقی و برحق است. هم اکنون عناصر افراطگرا از جمله گروه داعش و شبه نظامیان القاعده در بخشی از مناطق سوریه دست برتر را دارند. ما تحت هیچ شرایطی نمی‌خواهیم آنها در خیابان‌های دمشق رژه بروند. به همین علت است که ما می‌خواهیم آن دسته از نیروهای اپوزیسیون سوریه را که افراطی نیستند، تقویت کنیم.

رئیس سازمان جاسوسی سیا در ادامه سخنانش افزود: نه ما، نه روسیه، نه ائتلاف و نه حتی کشورهای منطقه نمی‌خواهند شاهد فروپاشی دولت و نهادهای سیاسی در دمشق باشند. موضع آمریکا این است که اسد نباید هیچ نقشی در آینده سوریه داشته باشد اما دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا و سایر دولت‌ها می‌خواهند که یک راهکار سیاسی ایجاد شود که طبق آن نهادهای دولتی فعالیت کنند.

جان برنان همچنین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی پی بی اس با توصیف ماهیت گروه تروریستی داعش تاکید کرد که این سازمان ماهیتی متفاوت از سایر نهادهای تروریستی دارد.

وی گفت: داعش در شبکه‌های اجتماعی به شدت برای جذب نیرو تبلیغ می‌کند و به نحوی عمل می‌کند که ردگیری آنها دشوار است.

داعش پیشرفت نگران کننده‌ای دارد. داعش پدیده‌ای است که در زمینه پژواک و جاذبه اثری همانند بهمن دارد.

وی همچنین درباره همکاری و هماهنگی میان ایران و آمریکا علیه داعش گفت که دو کشور از طریق شرکای عراقی برای شکست تروریست‌های داعش تلاش می‌کنند.

انتهای پیام

کد N767034