یوسفی‌مقدم:

مردم و مسئولین هر دو در ترویج فضایل اخلاقی مسئول هستند

اسلام,دین

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم گفت:‌ برای ترویج و حفظ فضایل اخلاقی مردم و مسئولین هر دو باید احساس مسئولیت کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی‌مقدم در گفت‌و‌گو با خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ‌با بیان این‌که «فلسفه وجودی انسان این است که در اخلاقیات به جایی برسد که جانشین خدا بر روی زمین باشد» اظهار کرد: خداوند در قرآن می‌فرماید انسان برای بندگی آفریده شده است پس اگر می‌خواهیم به مقام خلافت الهی برسیم باید صفات الهی را در وجود خود نمایان کنیم.

وی خاطرنشان کرد: چون خداوند رحیم و جواد است انسان هم باید صفت رحیم و جواد بودن را در خود تقویت کند. یعنی تمام صفات الهی باید در وجود انسان تجلی یابد آن‌گاه است که انسان به فضایل اخلاقی می‌رسد.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم ادامه داد: بدون تردید اولین شخصی که در پرورش صفات و رشد فضایل اخلاقی مسئول و تاثیرگذار است، خود انسان است. انسان وظیفه دارد که صفات الهی را در وجود خود نمایان کند و صفات شیطانی را دفع کند.

یوسفی‌مقدم خاطرنشان کرد: خانواده و پدر و مادر هم نقش بسیار کلیدی در پرورش فضایل اخلاقی ایفا می‌کنند آن‌ها خودشان باید آراسته به صفات نیک و اعمال درست باشند تا فرزندانشان هم همانگونه شوند. فرزندان ما آنچنان نمی‌شوند که ما می‌خواهیم بلکه آنچنان می‌شوند که ما هستیم. یعنی درراستای رشد فضایل اخلاقی خانواده‌ها باید خود را به دو صفت عمل و آگاهی و اخلاق آراسته کنند.

وی ادامه داد:‌ در مرحله بعدی مسئولان اجتماعی مهم هستند. اعم از مسئولان مهدکودک،‌ مدرسه، دانشگاه، مسجد محله و روحانی محل. همه در ترویج فضایل اخلاقی مسئول هستند. مسئولان بالا رتبه هم مثل وزرای ارشاد، علوم، آموزش و پرورش و روحانیونی که مسئولیت فرهنگی دارند، همه باید به این امر اهتمام ورزند.

رئیس مرکز فرهنگ و معارف قرآن دفتر تبلیغات اسلامی قم تاکید کرد: خداوند در قیامت از تمام مسئولیت‌ها پرسش می‌کند و در قیامت از اقدامات ما در دنیا برای رشد فضایل اخلاقی سوال می‌شود و باید پاسخگو باشیم.

یوسفی‌مقدم تصریح کرد: افراد جامعه همه باید اصول اخلاقی را ترویج و حفظ کنند. پیامبر (ص) می‌فرماید:" کلکم راع و کلکم مسئول" یعنی تمام افراد جامعه در برابر هم مسئول هستند.

وی گفت: مسئولیت افراد بنا به آن سمت و موقعیتی که دارند متفاوت است. آنهایی که مدیران فرهنگی هستند به یک نوعی مسئول‌اند و سایر مردم هم به نوعی دیگر. فراموش نکنیم که برای ترویج فضایل اخلاقی همه افراد جامعه اعم از مردم و مسئولین باید احساس مسئولیت کنند.

انتهای پیام

کد N766906