گزارش یونیسف از وضعیت کودکان در عراق و سوریه

سیاسی

یونیسف با اعلام اینکه بحران عراق بیش از 2.8 میلیون کودک عراقی را مجبور به فرار از منازلشان کرده، تمامی کشورهای جهان را به حمایت از آنان دعوت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری سومریه‌نیوز عراق، صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) اعلام کرد: بحران رو به گسترش عراق که همزمان با بحران سوریه است، بیش از 2.8 میلیون کودک عراقی را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرده است. این در حالی است که تعداد زیادی کودک نیز در مناطق تحت کنترل داعش محاصره شده‌اند.

یونیسف در ادامه افزود: نزدیک به 14 میلیون کودک در خاورمیانه از پیامدهای درگیری‌ها در سوریه و عراق رنج می‌برند. این سازمان از کشورهای جهان خواست حمایت لازم از این کودکان را به عمل بیاورند و فرصت آموزش، مراقبت‌های بهداشتی و روانی از کودکان و نوجوانان را برای آنان فراهم کنند.

یونیسف در ادامه اعلام کرد: در حالی که بحران سوریه وارد سال پنجم خود شده، بیش از 5.6 میلیون کودک در داخل این کشور از وضعیت ناامید کننده‌ای به سر می‌برند و نسل جوان این کشور در معرض فراموشی و ورود به گرداب خشونتی هستند که ممکن است در نسل‌های بعدی هم تکرار شود.

این سازمان در گزارش خود آورده است: نزدیک به دو میلیون کودک به دلیل درگیری‌های فعلی سوریه در مناطق محروم از کمک‌های بشردوستانه زندگی می‌کنند و نزدیک به 2.6 میلیون کودک سوری از تحصیل و حضور در کلاس‌های درس محروم هستند.

یونیسف می‌گوید که تقریبا دو میلیون کودک سوری به عنوان پناهنده در لبنان، ترکیه، اردن و دیگر کشورها زندگی می‌کنند و حضور پناهندگان سوری باعث شده 3.6 میلیون کودک در کشورهای میزبان نیز به دلیل تحمیل هزینه‌های ناشی از آموزش و بهداشت به دولت‌ها، تحت فشار باشند.

گروه تروریستی داعش متهم به نقض حقوق بشر و جنایات متعددی در عراق و سوریه است که از جمله آنها می‌توان به تجاوز به زنان و تصرف اموال و دارایی مردم به ویژه پیروان دیگر ادیان اشاره کرد. این گروه تروریستی به دلیل اختلافات طایفه‌ای و سیاسی، دست به اعدام‌های دسته جمعی می‌زند و با مخالفان خود به شدت برخورد می‌کند.

انتهای پیام

کد N766707