حکم دادگاه پاکستان برای آزادی مظنون حملات بمبئی/ هند اعتراض کرد

دادگاهی در پاکستان حکم آزادی متهم اصلی در پرونده حملات تروریستی بمبئی در سال 2008 را صادر کرد و پس از آن هند در واکنش به آن فرستاده پاکستان را احضار کرد.

دادگاهی در پاکستان حکم آزادی متهم اصلی در پرونده حملات تروریستی بمبئی در سال 2008 را صادر کرد و پس از آن هند در واکنش به آن فرستاده پاکستان را احضار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، یکی از وکلای دولتی با اعلام این حکم گفت که دادگاه هیچ مدرک موثقی برای محکوم کردن زکی الرحمان لخوی، مظنون اصلی حملات بمبئی در دست نداشت و حکم بازداشت سه ماهه وی نیز منقضی شد.

با این حال وکیل وی می‌گوید که احتمال آزادی موکلش اندک است چرا که هنوز یک پرونده آدم‌ربایی علیه وی مطرح است.

لخوی یکی از هفت متهمی است که به دلیل ارتباط با حملات بمبئی در پاکستان دادگاهی شد. حملات 2008 بمبئی جان 166 تن را گرفت و شدیدا به رابطه دو کشور هند و پاکستان لطمه زد.

دادگاه عالی اسلام آباد امروز حکم آزادی وی را صادر کرد و گفت که چنانچه مظنون در پرونده دیگری مورد پیگرد نباشد، می‌تواند آزاد شود. وی در دسامبر 2014 بازداشت شده بود.

در پی صدور این حکم، وزارت امور خارجه هند امروز نماینده پاکستان را احضار کرده و مراتب اعتراض و مخالفت خود را با آزادی مظنون اصلی حملات بمبئی اعلام کرد. در بیانیه وزارت امور خارجه هند آمده است: دولت پاکستان تضمین داده بود که روند حقوقی را تا تکمیل پرونده دنبال کند و از عدم آزادی مظنونان از زندان اطمینان حاصل کند. تمام مدارک بر ضد لخوی بوده است که این مدارک به درستی از سوی آژانس‌های پاکستانی در دادگاه ارائه نشد. پاکستان باید بداند که ما تروریست خوب و بد نداریم.

هند، زکی الرحمان لخوی 55 ساله را که فرمانده ارشد گروه تروریستی لشکر طیبه بوده است، به همراه شش تن دیگر به عنوان مغز متفکر عملیات خونین بمبئی معرفی کرده است.

انتهای پیام

کد N766697