افزایش نگرانی اسرائیل از توانمندی رزم دریایی حماس

پس از ورود کوماندوهای حماس به ساحل سرزمین‌های اشغالی در جنگ غزه، تل‌آویو اکنون توان دریایی حماس را خطری بزرگ برای خود و عاملی موثر در جنگ بعدی می‌داند و درحال بالا بردن توان دفاعی خود در برابر حملات دریایی مقاومت است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از روزنامه کویتی رای‌الیوم، الکس فیشمن، تحلیل‌گر امور نظامی روزنامه عبری یدیعوت احارونوت، به نقل از منابع امنیتی و نظامی بلندپایه در تل‌آویو فاش کرد که جنبش مقاومت اسلامی (حماس) کوماندوهای قواص خود را برای اجرای عملیات شهادت‌طلبانه بزرگی علیه برخی اهداف در عمق سرزمین‌های اشغالی آماده است.

این تحلیل‌گر افزود: جنبش حماس این نیروی دریایی را که شامل ده‌ها غواص آموزش دیده است، تشکیل داده که این غواص‌ها به خوبی برای هدف گرفتن تاسیسات استراتژیک و انجام عملیات در دریای مدیترانه آموزش دیده‌اند.

منابع نظامی و امنیتی تل‌آویو مدعی هستند که حماس پس از جنگ اخیر غزه و جمع‌آوری نتایج حاصل از آن که حاکی از شکست طرح قدیمی تر حماس برای حفر تونل بود، تصمیم به اجرای این طرح گرفت.

این منابع تاکید کردند که نیروی دریایی جدید حماس شامل ده‌ها مبارز این جنبش و تعداد زیادی نیروی شهادت طلب است که قصد اجرای عملیات علیه اسرائیلی‌ها را دارند.

فیشمن معتقد است: حماس نیروی دریایی خود را به منزله یک تونل بسیار بلند می‌داند که شهر غزه واقع در جنوب فلسطین را به منطقه راس‌الناقوره واقع در مرزهای لبنان–اسرائیل وصل می‌کند و به این ترتیب حماس می‌تواند هر هدفی را که بخواهد به ویژه بنادر و تاسیسات استراتژیک در ساحل سرزمین‌های اشغالی و تاسیسات حفاری نفت در دریای مدیترانه را هدف قرار دهد.

این تحلیلگر افزود: یکی از تاثیرگذارترین لحظات در جنگ اخیر غزه زمانی بود که اعضای نیروی دریایی حماس توانستند از مرز بگذرند و از دریا وارد خاک سرزمین‌های اشغالی شوند. این اقدام نیروی دریایی حماس از چشم اسرائیل پنهان ماند و با وجود نظارت 24 ساعته اسرائیل بر منطقه با پیشرفته‌ترین رادارهای جهان و با وجود اینکه تل‌اویو بزرگترین مرکز شنود در خاورمیانه را دارد، در نهایت ارتش رژیم صهیونیستی هنگامی متوجه حضور نیروی دریایی حماس شد که آنها وارد ساحل شده بودند و با تیراندازی تعدادی از آنان را به قتل رساند.

این روزنامه در ادامه به نقل از منابع امنیتی و نظامی عالی‌رتبه تل‌آویو نوشت: ورود نیروی دریایی حماس به منطقه تحت کنترل ارتش رژیم صهیونیستی، فرماندهان این ارتش را به این نتیجه رساند که باید از مرزهای خود به ویژه مرزهای دریایی خود بهتر محافظت کنند.

و امروز با گذشت بیش از6 ماه از این حادثه، روزنامه یدیعوت احرونوت نوشت که رژیم صهیونیستی به زودی از سامانه Aguasheild برای تعیین دقیق موقعیت غواص‌ها در دریا کمک خواهد گرفت و با ورود این سامانه، ارتش اسرائیل می‌تواند از حضور غواص‌ها در فاصله بسیار دور سواحل خود نیز مطلع شود.

این روزنامه درباره سامانه جدید ارتش رژیم صهیونیستی نوشت: این سامانه قوی و پیشرفته، برای تعیین موقعیت غواص‌ها، از امواج صوتی استفاده می‌کند و از تاسیسات حیاتی دریایی از جمله بنادر و تاسیسات حفاری‌های نفت و گاز حفاظت می‌کند.

د. رونین پیرگمن، کارشناس مسائل امنیتی و اطلاعاتی نیز که در روزنامه نیویورک تایمز آمریکا کار می‌کند، به نقل از منابع اطلاعاتی غربی گفت: تل‌آویو علیه حزب الله جاسوسی کرده و می‌داند که حزب‌الله ترجیح می‌دهد به جای هدف گرفتن سربازان اسرائیلی مستقر در مرزها، تاسیسات استراتژیک آن را هدف بگیرد.

وی افزود: تل‌آویو مدت‌هاست بیم آن دارد که موشک‌های نوع (یاخونت) در اختیار حزب‌الله قرار گیرد و طبق بررسی‌های مرکز اطلاعات اسرائیل در صورتی که حزب‌الله این موشک‌ها را به دست آورد، خطری بزرگ برای حوزه‌های نفت و گاز اسرائیل در دریای مدیترانه خواهد بود.

فیشمن نیز با اشاره به بررسی‌های دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی گفت: در نبرد بعدی حماس و اسرائیل، نیروی دریایی جدید حماس عاملی موثر در جنگ خواهد بود که نیروهای آن برای نفوذ به عمق سرزمین‌های اشغالی با انجام عملیات شهادت طلبانه تلاش خواهند کرد.

یگان کوماندوهای دریایی حماس بسیار شبیه به یگان‌های دریایی ارتش‌های پیشرفته جهان است و نیروهای آن مانند دیگر ارتش‌های جهان از توان جسمی و فکری بسیار خوبی برخوردارند.

انتهای پیام

کد N766627