المانیتور گزارش داد:

ایران می‌تواند به غرب بگوید آیا شما قابل اعتمادید؟

سیاسی

یک رسانه غربی گزارش داد که اقدامات اعضای کنگره، اعتبار غرب را در مذاکرات هسته ای میان تهران و گروه ۱+۵ زیر سوال برده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المانیتور، دیپلمات‌های ارشد اروپایی ضمن ابراز نگرانی درباره نامه جمهوریخواهان آمریکا به مقامات ایران در زمینه مذاکرات هسته ای اعلام کردند که این اقدامات اعضای کنگره، اعتبار غرب را در مذاکرات هسته ای میان تهران و گروه ۱+۵ زیر سوال برده و نفوذ بیشتری را به ایران و هم اکنون تهران داده و ایران حتی می تواند این پرسش را مطرح کند که آیا شما قابل اعتمادید؟

در همین رابطه دیپلمات های ارشد فرانسوی و انگلیسی تاکید کردند که کنگره باید دخالت در روند مذاکرات هسته ای با ایران را متوقف کند زیرا مذاکرات در یک چارچوب سیاسی برای توافق جامع قرار دارد.

«فیلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس نیز در روز ۱۰ مارس در واکنش به ارسال نامه جمهوریخواهان آمریکا به مقامات ایران خطاب به مجلس عوام کشورش اعلام کرد که این نامه می تواند تضعیف کننده تلاشها در جریان مذاکرات هسته ای باشد.

سفارت انگلیس در واشنگتن نیز از اظهار نظر در این باره همچون سفارت فرانسه خودداری کرد. این درحالیست که سخنگوی سفیر فرانسه در آمریکا با اشاره به مطلب «جرارد آراد» در شبکه اجتماعی توئیتر در روز هشتم مارس اعلام کرد که «واشنگتن برای یک خارجی می تواند سرشار از شگفتی باشد... نامه سرگشاده از طرف جمهوریخواهان...

«کورنیلوس آدبار» مدیر آلمانی تبار بخش اروپا در اندیشکده کارنگی نیز در گفتگو با المانیتور اعلام کرد که که این نامه و همچنین سخنرانی اخیر بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی مقابل کنگره که به دعوت جمهوریخواهان انجام شده است، می تواند به ایران این فرصت را بدهد که اهرم فشار بیشتری را در مذاکرات هسته ای داشته باشد.

«فرانک والتر اشتاین مایر» نیز روز گذشته ضمن انتقاد از نامه جمهوریخواهان به مقامات ایران اعلام کرد که این نامه فضای مذاکرات را در زمینه برنامه هسته ای ایران بسیار پیچیده و دشوارتر کرده است.

اشتاین مایر که در سفری سه روزه به آمریکا سفر کرده است، در اظهاراتی در کاخ سفید از عملکرد سناتورهای جمهوریخواه به خاطر ارسال نامه ای صریح در زمینه برنامه هسته ای ایران انتقاد کرد.

المانیتور در ادامه می نویسد دخالت کنگره می تواند اهرم فشار بیشتری را در اختیار ایران قرار دهد که از شورای امنیت سازمان ملل متحد بخواهد تا با صدور قطعنامه ای به جانشین دولت اوباما این اجازه را ندهد که به تعهدات هسته ای خود با تهران پایبند نباشند.

به نوشته المانیتور، اوباما هم اکنون اختیار کافی را برای امضای توافق هسته ای با ایران و کاهش تحریم ها بدون توافق کنگره دارد اما توافق طولانی مدت نیازمند رای کنگره برای لغو برخی از تحریم ها بوده و اگر ایرانی‌ ها  آمریکا و غرب را به طور بالقوه غیرقابل اعتماد نشان دهند، در مذاکرات برتری دارند.