تاکید شورای همکاری خلیج فارس بر اهمیت روابط با تهران

ايران,خليج فارس

شورای وزیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کنار تحولات منطقه به بررسی مساله هسته‌ای ایران، جزایر سه‌گانه و روابط کشورهای عربی با ایران پرداخت.

شورای وزیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در کنار تحولات منطقه به بررسی مساله هسته‌ای ایران، جزایر سه‌گانه و روابط کشورهای عربی با ایران پرداخت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) وزیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روز گذشته در صدوسی و چهارمین نشست خود در ریاض که به ریاست خالد بن محمد العطیه، وزیر خارجه قطر برگزار شد، با اعلام مواضع تکراری و بی‌اساس خود در حمایت از آنچه که حق حاکمیتی امارات بر جزایر سه‌گانه خواند، اقدامات تهران در جزایر تنب کوچک، تنب بزرگ و ابوموسی را مردود دانسته و از ایران خواست تا به درخواست‌های امارات برای حل این مساله پاسخ دهد.

بنا بر گزارش دبیرخانه شواری همکاری خلیج فارس، این شورا در ادامه به خواست کشورهای عضو در ایجاد روابط با تهران اشاره کرد و افزود: این شورا بر اهمیت روابط همکاری میان کشورهای عضو و جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل حسن همجواری، دخالت نکردن در امور داخلی، احترام به حق حاکمیت کشورهای منطقه و خودداری از استفاده از زبان زور و تهدید تاکید دارد.

آنها هم‌چنین با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران ضمن تاکید بر عاری سازی منطقه خاورمیانه از کلیه سلاح‌های کشتار جمعی از جمله سلاح‌های هسته‌ای، اعلام کردند که همه کشورها حق دارند تا از انرژی هسته‌ای صلح‌آمیز استفاده کنند.

وزیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هم‌چنین با بیان این که این شورا مذاکرات جاری میان کشورهای عضو 1+5 و جمهوری اسلامی ایران را در خصوص برنامه هسته‌ای ایران پیگیری می‌کند، ابراز امیدواری کرد که این مساله به توافقی سیاسی که در برگیرنده صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران باشد، منجر شود.

انتهای پیام

کد N766509