چین رئیس برکنار شده امنیت داخلی را علنی محاکمه می‌کند

دادگاهی در چین امروز (جمعه) اعلام کرد، پکن قرار است برای رئیس برکنار شده امنیت داخلی کشور محاکمه‌ای علنی برگزار کند؛ اقدامی که تلاشی برای نشان دادن "شفافیت" از طریق یک "محاکمه بسیار حساس" نیز تلقی می‌شود.

دادگاهی در چین امروز (جمعه) اعلام کرد، پکن قرار است برای رئیس برکنار شده امنیت داخلی کشور محاکمه‌ای علنی برگزار کند؛ اقدامی که تلاشی برای نشان دادن "شفافیت" از طریق یک "محاکمه بسیار حساس" نیز تلقی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، ژو کیانگ، رییس دادگاه عالی خلق چین در پاسخ به این سوال که آیا محاکمه ژو یونگکانگ، "تزار امنیت داخلی" کشور و سایر مقام‌های برکنار شده ارشد علنی است یا خیر گفت: این محاکمه‌ها بر طبق قانون علنی هستند.

پرونده‌های حساس به طور کلی در چین به صورت غیر علنی برگزار می‌شوند.

سال گذشته میلادی، دولت چین ژو یونگکانگ را دستگیر و وی را از حزب حاکم بیرون انداخت. اتهام این مرد ارتکاب جرایم مختلف از دریافت رشوه تا افشای اسرار دولتی است.

بو ژیلای، سیاستمدار کاریزما که ستاره بختش با سرکوب دولتی علیه فساد مالی خاموش شد، نیز به صورت علنی محاکمه شد اما رسانه‌های خارجی از حضور در روند دادگاهی و محاکمه این مرد منع شدند.

ژو یونگکانگ 71ساله از جمله اشخاص برجسته و بانفوذی است که در کمپین مقابله با فساد شی جینپینگ، رییس جمهوری چین دستگیر شده است. وی بانفوذترین مقام‌ ارشد دولت چین است که از زمان به روی کار آمدن حزب حاکم کمونیست چین در 1949 به اتهام رسوایی فساد به دام افتاده است.

رهبری چین اعلام کرده که برای استقلال بیشتر سیستم قضا فعالیت می‌کند اما منتقدان می‌گویند استقلال راستین غیر ممکن است چون دادگاه‌های کشور در نهایت باید به حزب حاکم کمونیست پاسخ دهند.

ژو یونگکانگ یکی از سیاستمداران بسیار بانفوذ در یک دهه گذشته محسوب می‌شد و حزب به خود اجازه نمی‌دهد تا با افشای دادگاهی وی خجالت‌زده شود به همین دلیل رسیدگی به "پرونده مربوط به افشای اسرار دولتی" توسط این مرد پشت درهای بسته صورت می‌گیرد.

لیو یوآن، ژنرال ارتش آزادی بخش خلق چین و افشاگر برجسته فساد مالی در میان رده‌های بالای دولتی چین، در مصاحبه‌ای جداگانه با رسانه دولتی کشورش که امروز صورت گرفت، رییس جمهوری چین را به خاطر هدف قرار دادن "خائنین مفسد" در ارتش ستود و با اشاره به بازجویی از دو مقام ارشد ارتش به اتهام فساد مالی گفت: دستگیری "ژو کایهو" و "گو جانشان" و سایر مفسدان بزرگ توسط شی جینپینگ مدیریت و برنامه‌ریزی شده است. فساد در ارتش باعث درد و رنج مردم است. همه باید بدانند که بزرگترین قربانی خود ارتش است.

با این حال، مقام‌های بازنشسته ارتش چین گفته‌اند که افشای نام افرادی که به فساد مالی متهم هستند، تهدیدی است برای ارتش.

منابع مطلع به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که یکی از معاونان ژو یونگکانگ نیز در کمیسیون مرکزی ارتش به اتهام فساد تحت بازجویی قرار گرفته است.

انتهای پیام

کد N766422