رقبای نتانیاهو پیش افتاده‌اند

نتایج تازه‌ترین نظرسنجی روزنامه هاآرتص نشان می‌دهد، مخالفان نتانیاهو از او پیش افتاده‌اند. تزیپی لیونی و اسحاق هرتزوگ دو سیاستمداری که ائتلاف احزابشان، کمپ صهیونیست را شکل داده در این نظرسنجی از حزب لیکود که بنیامین نتانیاهو نامزد اصلی آن در انتخابات پارلمانی است، بالاتر ایستاده‌اند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، همزمان با افزایش شکاف میان آرای احتمالی دو طرف در نظرسنجی‌های صورت گرفته در اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی هم هشدار داده است که اگر هفته آینده مخالفان چپ میانه وی به قدرت برسند امنیت ملی این رژیم به خطر خواهد افتاد.

وی تاکید کرده است که اگر کمپ صهیونیست برنده انتخابات اسرائیل شود، در ایجاد دولت ائتلافی مشارکت نخواهد کرد. بنیامین نتانیاهو به روزنامه اورشلیم پست گفته است که "اگر در این انتخابات ببازیم خطر جدی امنیت‌مان را تهدید می‌کند." به گفته وی "اگر شکاف بین حزب لیکود و حزب کارگر به همین میزانی که تاکنون رشد کرده ادامه داشته باشد، هفته بعد هرتزوگ و لیونی (رهبران کمپ صهیونیست) با حمایت احزاب عرب، به نوبت نخست وزیر می‌شوند." بنیامین نتانیاهو در شرایطی از قدرت گرفتن رقبایش اظهار نگرانی می‌کند که نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند ائتلاف دو نامزد رقیب چپ‌گرای وی از حزب لیکود پیش افتاده است.

شیمون پرز، رئیس رژیم صهیونیستی روز پنج‌شنبه رسما حمایتش را از کمپ صهیونیست اعلام کرد. پرز از نخست وزیری اسحاق هرتزوگ حمایت کرده و گفته "او سیاستمداری است که می‌داند چطور میان شکاف‌ها پل بزند و جامعه اسرائیل را متحد کند."

تازه‌ترین نظرسنجی که هاآرتص روزنامه منتقد نتانیاهو از بررسی نظرات ۷۱۴ اسرائیلی به دست آورده از احتمال قدرت گرفتن کمپ صهیونیست حکایت دارد. بر اساس این نظرسنجی از ۱۲۰ کرسی پارلمان اسرائیل ۲۴ کرسی به کمپ صهیونیست می‌رسد، ۲۱ کرسی به حزب لیکود خواهد رسید، ائتلاف احزاب جبهه دموکراتیک صلح و برابری ۱۳ کرسی به دست می‌آورند، دو حزب یش‌عتید (آینده‌ای هست) و خانه یهود هم هر کدام ۱۲ کرسی به دست خواهند آورد.

نتایج نظرسنجی منتشر شده در روزنامه هاآرتص نشان می‌دهد که سایر احزاب کوچک هر کدام کمتر از 10 کرسی به دست خواهند آورد. احزاب کوچک با کرسی‌های اندک‌شان از آن جهت اهمیت دارند که هیچ کدام از احزاب اسرائیل نمی‌توانند اکثریت کرسی‌های پارلمان یعنی ۶۱ کرسی را به دست آورند و برای تشکیل دولت ائتلافی ناچار خواهند بود با احزاب کوچک‌تر ائتلاف کنند.

هاآرتص نوشته است از کسانی که در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند پرسیده شده، فکر می‌کنند از بین بنیامین نتانیاهو و اسحاق هرتزوگ کدام یک شایسته پست نخست‌وزیری هستند، ۴۸ درصد نتانیاهو را شایسته دانسته‌اند و ۳۴ درصد گفته‌اند هرتزوگ، نامزد ائتلاف مخالف وی مناسب‌تر است.

به گزارش شبکه خبری بی.بی.سی، سه‌شنبه ۱۷ مارس (۲۶ اسفند) در سرزمین‌های اشغالی برای تصاحب ۱۲۰ کرسی کنست انتخابات سراسری برگزار می‌شود. نتانیاهو اوایل دسامبر 2014 پارلمان را منحل کرد و خواهان برگزاری انتخابات زودهنگام شد. وی به دنبال تنش‌های سیاسی در دولت ائتلافی‌اش، تزیپی لیونی، وزیر دادگستری، و یائیر لاپید، وزیر دارایی را از دولت اخراج کرد و گفت که بیش از این مخالفت اعضای کابینه را با سیاست‌های دولت تحمل نمی‌کند. لیونی با اسحاق هرتزوگ رهبر حزب کارگر ائتلاف کرد و با هم کمپ صهیونیست را شکل دادند که اکنون به جدی‌ترین رقیب انتخاباتی نتانیاهو تبدیل شده است. موقعیت بنیامین نتانیاهو در هفته‌های اخیر روز به روز متزلزل‌تر شده است. ده‌ها هزار نفر از شهروندان اسرائیلی شنبه شب در تل آویو علیه نخست وزیر رژیم صهیونیستی دست به تظاهرات زدند و خواهان تغییر او شدند.

انتهای پیام

کد N766152