نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان: مکتب شهادت، مکتب ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری است

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان این‌که مهم‌ترین اثر خون شهیدان تبیین نقش ولایت در زندگی مردم بوده است، اظهار کرد: شهدا ولایت‌پذیری را به ما یاد دادند و به ما آموختند که مکتب شهادت، مکتب ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه لرستان، حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی در یادواره سرداران و 122 شهید تدارکات و پشتیبانی سپاه حضرت ابوالفضل(ع) استان لرستان که در سالن همایش‌های جهاد کشاورزی استان برگزار می‌شد، گفت: برخی از رزمندگان بودند که در دوران دفاع مقدس کمتر در مورد آن‌ها سخن به میان می‌آمد، این در حالی بود که بار سنگین جنگ بر دوش آن‌ها بود و بعد از شهادت نیز کمتر نام آن‌ها آورده شده است.

وی با اشاره به این‌که خداوند زمانی‌که انسان را آفرید برای او مسیری را ترسیم کرد که مسیر حرکت انسان به سوی کمال و الی‌الله است، اظهار کرد: این مقصد خداست و هر انسانی که به دنیا می‌آید حرکت و مسیرش الی‌الله است و باید به مرحله‌ای برسد که بتواند مقام خلیفة‌الله را به خود اختصاص دهد و به جلوه‌ای از کمال الهی تبدیل شود.

حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: به این معنا که اگر خداوند قادر، حکیم، رحیم، علیم، عظیم، بصیر، غفور و رحمان است جلوه‌ای از عزت، قدرت و علم الهی در وجود انسان تجلی پیدا کند که این همان هدف آفرینش است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان این‌که انسان برای حرکت در مسیر الهی و رسیدن به کمال راهنماهایی دارد، عنوان کرد: سؤال اینجاست که چه عواملی باعث می‌شود انسان به این حرکت سرعت ببخشد و زودتر به مقصد برسد؟ که دانشمندان برای این سؤال پاسخ‌های متعددی دارند و می‌گویند علم‌آموزی، دانش و آگاهی انسان را به کمال می‌رساند. علم‌آموزی طریق الی‌الله است و دانش سرعت انسان را برای رسیدن به مقصد بیشتر می‌کند.

وی با اشاره به این‌که در روایات زیادی از معصومین(ع) آمده است که علم، طریق الی‌الله است، تصریح کرد: برخی علم و معرفت را عاملی برای رسیدن به کمال می‌دانند و برخی دیگر زهد و عدم دلبستگی به دنیا و ترس از خدا و پیشه کردن تقوا را عامل رسیدن به کمال می‌دانند و برخی دیگر می‌گویند انسان‌های عارف مسیر کمال را طی می‌کنند. میان عالم و عارف بحث شد که کدام یک زودتر به مقصد می‌رسد، گفتند که عالم 70 سال و عارف یک شبه به مقصد می‌رسد.

حجت‌السلام میرعمادی با بیان این‌که اگر انسان اهل زهد، عرفان و تقوا باشد یک‌شبه به مقصد می‌رسد، خاطرنشان کرد: ما عارفان بالله داشتیم که الگوهایی برای طریق‌ الی‌الله بودند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان این‌که برخی دیگر معتقدند که مسیر صحیح رسیدن به کمال این است که انسان از راه عبودیت و بندگی به مقصد برسد، اظهار کرد: اگر انسان عبد شد آن زمان است که به رب می‌رسد و پیامبراکرم(ص) می‌فرماید: انسان به‌وسیله نماز به معراج می‌رسد.

وی ایثار و شهادت را نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به کمال دانست و عنوان کرد: ایثار و شهادت انسان را به جایی می‌کشاند که خدایی می‌شود، چراکه ایثار نردبان کمال است و فرهنگ جهاد و شهادت فرهنگ ارتقاء به‌سوی خداست به طوری‌که در روایات آمده است که در روز قیامت به کسانی‌که قاری قرآن هستند و به دستورات آن عمل کرده‌اند گفته می‌شود بخوان و مسیر را طی کن ، اما به شهید گفته می‌شود؛ تو مسیر را طی کرده‌ای توقف کن تا دیگران به تو برسند. به همین جهت است که مقام شهیدان مورد قبطه دیگران قرار گرفته است.

حجت‌الاسلام میرعمادی، با بیان این‌که ایثارگری کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به قله کمال است، تصریح کرد: عبادت، زهد، عرفان و علم انسان را به کمال می‌رساند، اما راه فرد طولانی می‌شود. این درحالی است که ایثار، فداکاری و شهادت کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به قله کمال است به همین جهت است که شهادت آرزوی تمام پیامبران الهی بوده است چراکه شهادت ملاقات با خداوند است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم که خلیفه و جانشین خدا روی زمین باشیم، اما شهدا به مقام و مرتبه بالاتری دست یافته‌اند و نزد خدای خودشان هستند و این جایگاه به خاطر اثربخشی است که داشته‌اند.

وی یکی از آثاری که شهیدان دارند را هموار کردن سرعت رسیدن به کمال برای بشریت دانست و افزود: شهدا ستارگان هدایت، معنویت و نورانیت هستند، ستاره‌ها علامت‌های ظاهری هدایت هستند، اما اهل‌بیت(ع) و شهدا علامت‌های واقعی هدایت هستند.شهدا صراط مستقیم را به مردم نشان می‌دهند و مسیر کمال و صراط مستقیم را برای دیگران هموار می‌کنند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که شهدا فداکاران معبر الهی هستند، گفت: اگر امروز نام خداوند زنده است و مردم به سوی کمال، علم، عزت و پیشرفت رفته و صراط مستقیم برقرار است، از آثار خون شهدا است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با اشاره به این‌که خون شهدا هم عامل محرک و هم عامل بازدارنده است، بیان کرد: این خون انسان را تحریک می‌کند که حرکت و شتاب کند و محرک به‌سوی خدا و فضیلت‌ها و کمالات است و در عین حال همین خون شهدا بازدارنده است و از دین و کشور صیانت می‌کند و به برکت خون شهدا است که پرچم اسلام در دنیا به اهتزاز درآمده است.

وی با بیان این‌که در زمان‌های گذشته بالاترین افتخار ملیت بود، اما در حال حاضر بالاترین افتخار اسلام است، تصریح کرد: امروز مسلمانان دنیا امیدوار و سربلند هستند و اسلام را به‌عنوان دین برتر می‌دانند چراکه امروز اسلام رودرروی غرب و استکبار جهانی قرار گرفته است، روزی «شرق و غرب» مطرح بود، اما امروز مقابله «اسلام و کفر» مطرح است.

حجت‌الاسلام میر‌عمادی با اشاره به این‌که اسلام‌خواهی یکی دیگر از آثار خون شهیدان است، اظهار کرد: امروز محققین زمانی‌که شروع به مطالعه می‌کنند به سمت اسلام گرایش پیدا کرده و از اسلام نیز مکتب اهل‌بیت(ع) را انتخاب می‌کنند که این اسلام‌خواهی دنیا به برکت خون شهیدان اسلام است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان، عزت، پیشرفت، اقتدار و امنیت را از دیگر آثار خون شهیدان دانست و ادامه داد: ما باید بدانیم که برسفره شهدا که پاک‌ترین انسان‌ها بر روی زمین هستند و به برکت خون آن‌ها آمریکا به نهایت ضعف و زبونی خود رسیده است، نشسته‌ایم.

وی با بیان این‌که قدرت ما این است که امروز جمهوری اسلامی ایران در برابر شش قدرت مالی دنیا قرار گرفته است و آن‌ها حرفی برای گفتند ندارند، خاطرنشان کرد: امروز ملت ایران استقلال خودش را حفظ کرده و با تمام افتخار در تمام صحنه‌های بین‌المللی حاضر است به طوری‌که تمام دنیا ملت ایران را ملتی قدرتمند می‌دانند که این‌ها همه به برکت خون شهداست.

حجت‌الاسلام میرعمادی با اشاره به این‌که پیشرفت، آسایش و امنیت ایران همه به برکت خون شهداست، تأکید کرد: امروز قدرتی به نام مقاومت اسلامی در دنیا عرض اندام می‌کند که این شکل‌گیری الگوی مقاومت اسلامی به برکت خون شهیدان است که در هشت سال دفاع مقدس، خودش را در ایران نشان داد و در لبنان در جنگ‌های 22 و 33 روزه و در فلسطین، حماس و عراق نیز خودش را نشان داده است ،آزادسازی مناطق تحت تصرف داعش در عراق نیز به‌وسیله الگوی مقاومت اسلامی است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان این‌که مهم‌ترین اثرخون شهیدان تبیین نقش ولایت در زندگی مردم بوده است، اظهار کرد: شهدا ولایت‌پذیری را به ما یاد دادند و به ما آموختند که مکتب شهادت، مکتب ولایت‌مداری و ولایت‌پذیری است، آن‌هاییکه به فرمان امام(ره) رفتند به ما یاد دادند که هرچه رهبر می‌گوید، بگوییم چشم.

وی تأکید کرد: شهدا باعث شدند جایگاه و نقش ولایت در زندگی مردم آشکار شود و مردم بفهمند قدرت ولایت چیست که این خود یک فتح و اثر بزرگ است و امروز ملت کسی را که کوچک‌ترین زاویه‌ای با ولایت داشته باشد، کنار می‌زنند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که زنده نگه‌داشتن یاد شهدا وظیفه دینی، شرعی و انقلابی ماست،خاطرنشان کرد: یادواره شهدا وسیله‌ای برای تقرب به خداست و باعث نورانیت دل می‌شود و ما اگر می‌خواهیم از رستگاران شویم و رستگاری عظیم پیدا کنیم باید شهدا را الگوی خودمان قرار دهیم.

انتهای پیام

کد N766061