چین: نفوذ دالایی لاما کم شده اما او همچنان باید تناسخ پیدا کند!

سیاسی

یکی از مقامات ارشد چین امروز (چهارشنبه) گفت، نفوذ رهبر معنوی بوداییان تبت در داخل و خارج از کشور کاهش یافته اما اظهاراتش در مورد اینکه روحش در بدن تازه‌ای حلول نمی‌کند همچنان «خیانتی» به این مذهب و این کشور است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین می‌گوید، دالایی لاما، رهبر معنوی بوداییان تبت که پس از قیام ناکام سال 1959 میلادی علیه حکومت چین، در هند در تبعید به سر می‌برد، یک جدایی‌طلب خشونت‌طلب است. این راهب بودایی ضمن رد حمایت از خشونت، می‌گوید: وی تنها خواستار خودمختاری واقعی برای تبت است.

این روزها رهبران خارجی کمتری به خاطر خشم و نارضایتی چین پذیرای دالایی لاما هستند.

ژو ویکوآن، رئیس کمیته امور قومی و مذهبی هیات مشورتی پارلمان چین گفت: چنین دیدارها و نشست‌هایی سبب می‌شود "مردمی که درست را از غلط تشخیص نمی‌دهند" جایگاه خود را در بین مردم چین از دست دهند.

وی که به خاطر موضع تندرواش نسبت به تبت معروف است، در حاشیه نشست سالانه پارلمان به خبرنگاران گفت: به طور همزمان رسانه‌های بین‌المللی نیز دیگر علاقه‌ای به دالایی لاما ندارند. او حتی در تبت نیز نفوذش را از دست داده چراکه تعداد افرادی که خودشان را قربانی می‌کنند، کاهش یافته است.

در شش سال گذشته چندین تن از مردم تبت در اعتراض به حکومت چین خودسوزی کرده‌اند. دالایی لاما همیشه ترغیب آنها به فدا کردن جانشان را رد کرده است.

ژوویکوآن افزود: فکر می‌کنم تحولات و توسعه در تبت باعث بهبود وضعیت و شرایط آن شده و این دلیل اصلی کمرنگ شدن موضع بین‌المللی دالایی لاما است.

وی همچنین دالایی لاما را به خیانت و بی‌احترامی به مذهب تبت و کشور چین متهم کرده چراکه رهبر معنوی بوداییان تبت می‌گوید دیگر تناسخی وجود نخواهد داشت.

بوداییان تبت معتقدند روح دالایی لامای ارشد پس از مرگ در جسم کودکی حلول خواهد کرد.

چین می‌گوید، این نشست باید ادامه یابد و باید دالایی لامای بعدی انتخاب شود، اگرچه رهبری معنوی کنونی بوداییان تبت می‌گوید پس از مرگش این عنوان نیز به پایان می‌رسد.

انتهای پیام

کد N765105