افزایش نگرانی‌ها درباره همکاری هسته‌ای چین و پاکستان

ساخت یک نیروگاه هسته‌ای توسط چین در کراچی پاکستان، با توجه به این که پاکستان هنوز معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را امضا نکرده باعث بروز نگرانی‌های گسترده‌ بین‌المللی شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ‌به نقل از بیزینس اینسایدر، تصمیم چین مبنی بر ساخت راکتورهای هسته‌ای جدید در پاکستان،‌ کشوری که هنوز معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای (NPT) را امضا نکرده، با مخالفت‌های زیادی روبه‌رو شده است.

در حالی که تجارت تجهیزات و فن‌آوری هسته‌ای در آمریکا و اروپا با رکود رو به رو شده است، اما وضعیت در آسیا به صورت دیگری است، چین نه تنها در حال ساخت راکتورهای هسته‌ای خود است بلکه فن‌آوری هسته‌ای خود را صادر می‌کند، که در این زمینه بیش‌ترین نگرانی‌ها متوجه ساخت راکتورهای هسته‌ای در پاکستان است.

چین پیش‌تر نیز در ساخت دو راکتور هسته‌ای نیروگاه چشمه که در سال های 2000 و 2011 فعالیت خود را آغاز کردند به پاکستان کمک کرده بود و اخیرا نیز با توجه به دو راکتور جدیدی که در حال ساختن آن در این نیروگاه هسته‌ای است، ظرفیت تولید انرژی نیروگاه هسته‌ای چشمه دو برابر خواهد شد.

چین هم‌چنین در حال ساخت یک نیروگاه هسته‌ای جدید با استفاده از نسل جدید راکتورهای "ACP-1000" در نزدیکی کراچی پاکستان است.

اما همکاری‌های گسترده هسته‌ای چین و پاکستان با مخالفت‌های زیادی در سرتاسر جهان روبه‌رو شده است؛ پاکستان یکی از کشورهایی است که هنوز معاهده NPT را به امضا نرسانده است به همین دلیل این کشور باید از همه همکاری‌های بین‌المللی در زمینه ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای محروم باشد.

ائتلاف گروه کشورهای صادر کننده تجهیزات و فن‌آوری هسته‌ای (NCG)، شامل کشورهایی است که در زمینه صادرات تجهیزات و فن‌آوری هسته‌ای به کشورهایی که عضو معاهده NPT هستند، فعالیت می‌کنند. در اساسنامه این ائتلاف محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است تا با اطمینان یافتن از اهداف صلح آمیز کشورهای وارد کننده از انرژی هسته‌ای، به کاهش اشاعه توانایی‌های ساخت تسلیحات هسته‌ای کمک شود و چین به عنوان یکی از اعضای اصلی این گروه با ساخت نیروگاه هسته‌ای در پاکستان، محدودیت‌های این گروه را برای جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای نادیده گرفته است.

پاکستان یکی از کشورهایی است که هنوز معاهده منع گسترش تسلیحات هسته‌ای را به امضا نرسانده است. هند، اسراییل و سودان جنوبی نیز هنوز این معاهده را امضا نکردند.

ساخت دو راکتور هسته‌ای در نزدیکی کراچی پاکستان ظرفیت تولید انرژی این کشور را به 2/2 گیگاوات می‌رساند، اما ساخت این نیروگاه جدید هسته‌ای با فاصله چند کیلومتری از شهر 20 میلیون نفری کراچی، باعث بروز نگرانی‌ها و اعتراضات گسترده‌ای نیز در میان مردم این شهر شده است.

هم‌چنین آمریکا نیز از طریق سفارت خود در چین اعتراضش به همکاری هسته‌ای چین و پاکستان را بیان کرده است. آمریکا با اشاره به این که همکاری هسته‌ای چین و پاکستان نگرانی‌های ما را افزایش داده، چین را به عملکرد شفاف‌تر در رابطه با این همکاری ترغیب کرده است.

انتهای پیام

کد N765063