رئیس آسه‌آن داد چین را درآورد

دولت چین امروز (چهارشنبه) از اظهارات رئیس ویتنامی مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا درباره دریای مورد مناقشه چین جنوبی به شدت انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، لی لونگ مینه، دبیرکل آسه‌آن و دیپلمات کهنه‌کار ویتنام در مصاحبه با مانیلا تایمز گفت که این گروه سیاست‌ چین در رابطه با استفاده از خط مرزی جدید در اطراف جزایر و صخره‌های مرجانی مورد مناقشه را نمی‌پذیرد. به گفته وی، یکپارچگی اقتصادی آ‌سه‌آن می‌تواند با هر نوع خصومت و یا درگیری تحت تاثیر قرار بگیرد.

ویتنام مرتبا از آنچه که اقدامات تحریک‌آمیز چین در دریاها می‌خواند، شکایت می‌کند. هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت که پکن همواره از یکپارچگی اقتصادی آسه‌آن حمایت می‌کند و مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا طرفدار حل مناقشات در دریای چین جنوبی نیست.

سخنگوی وزارت خارجه چین افزود: لی لونگ دبیرکل آسه‌آن است و درباره مساله دریای چین جنوبی بارها اظهارات جانبدارانه انجام داده است که با حقایق و شرایط موجود تطبیق ندارد. این اظهارات با موضع خنثی آسه‌آن مغایرت دارد و به این ترتیب دبیرکل این مجمع در حال تخریب وجهه بین‌المللی و بی‌طرفانه آن است.

اظهارات دبیرکل مجمع کشورهای جنوب شرق آسیا چهارشنبه هفته گذشته مطرح شد و مشخص نیست که چرا دولت چین با تاخیر به این سخنان واکنش نشان داده است. چین بر روی 90 درصد دریای چین جنوبی ادعا دارد و در روی نقشه‌های رسمی دسترسی خود را در دریای جنوبی با 9 نقطه‌چین نشان داده است که تا قلب دریای چین ادامه دارد. ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان نیز بر بخش‌هایی از این آب‌های غنی از انرژی ادعا دارند.

انتهای پیام

کد N765053