لاریجانی در دوحه:

برخی کشورهای غربی فوق ‌تخصص بحران‌آفرینی دارند

سیاسی

رئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برخی کشورهای غربی فوق‌تخصص بحران‌آفرینی دارند، گفت: حوادث اخیر نشان می‌دهد که همه باید تلاش کنند، تا به وسیله مذاکرات سیاسی مشکلات را حل کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، علی لاریجانی امروز در حاشیه دیدار با امیر قطر در دوحه  و در جمع خبرنگاران، در پاسخ به این سوال که پرونده‌های مهم در منطقه چگونه باید حل شوند، گفت: پرونده‌های داغ در منطقه به اراده کشورهایی که در منطقه هستند، بستگی دارد.

وی افزود: اگر کشورهای منطقه انرژی خود را یکسویه کنند و با اطمینان به سمت راه حل‌های سیاسی بروند، توفیق خواهند داشت؛ از طرف دیگر، برخی از کشورهای بزرگ مایل هستند بین کشورهای منطقه اختلاف باشد و از این اختلافات بهره‌های اقتصادی می‌برند و بحران‌ها را تشدید می‌کنند.

رئیس مجلس تاکید کرد: برخی از کشورهای بزرگ فوق تخصص دارند که بحران ایجاد کنند؛ خودشان می‌روند و آن را به عنوان میراث در منطقه می‌گذارند و ضررش را کشورهای منطقه می‌برند.

لاریجانی افزود: تمام تلاش این است که در این گفتگوها همگرایی‌هایی در مسائل مختلف سیاسی، امنیتی و اقتصادی به وجود آید تا کشورهای منطقه و مسلمان از انرژی خود استفاده کنند.

وی ضمن تشکر از «محمد مبارک خلیفی» رئیس مجلس قطر گفت: ما همیشه با قطر رایزنی‌های نزدیک داشته‌ایم و امروز هم مذاکرات خیلی سازنده و خوب بود.

رئیس مجلس در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر اینکه دیروز یکی از مسئولان ایرانی بیان کرده که خروج «منصور ‌هادی» از صنعا اشتباه است، نقش ایران در تحولات یمن را چه طور می‌بینید؟ تصریح کرد: طبعا ما این کار را درست نمی‌دانیم؛ یعنی یمن به عنوان کشور مهم در منطقه حتما باید با گفتگوهای سیاسی به نتیجه برسد. موضع ما این است که همه طرف‌ها را به گفتگوهای سازنده برای راه حل‌های مشترک دعوت کنیم.

لاریجانی یادآور شد: باید پند بگیرند که در سال‌های اخیر در سوریه، بحرین و لیبی چه راه حل‌هایی به کار برده‌اند؟ آیا از این راه‌حل‌ها بهره‌ای برده‌اند؟ حوادث اخیر این درس را می‌دهد که همه افراد تلاش کنند و مذاکره سیاسی مشکلات داخلی خود را حل کنند؛ البته کشورهای منطقه هم می‌توانند این خط را حمایت کنند.