سخنگوی وزارت ارشاد در برنامه متن حاشیه:

با مساله خواننده زن برخورد كرديم/ علت انتقاد مراجع به ارشاد

سیاسی

حسین نوش‌آبادی دلیل انتقاد مراجع از وزارت ارشاد را مبتنی بر دریافت اخبار بی‌اساس و تحریکات رسانه‌ای دانست و گفت: این مسائل باعث تضعیف دیدگاه برخی بزرگان نسبت به وزارت ارشاد شد.

به گزارش خبرگزاری مهر برنامه متن- حاشیه با دو موضوع بررسی عملکرد وزارت ارشاد در سال 93 و افزایش سهم مالیات در بودجه 94 از شبکه سه سیما به روی آنتن رفت. مهمانان این هفته متن و حاشیه حسین نوش‌آبادی سخنگوی وزارت ارشاد و حسین بنی صفار رئیس سازمان امور مالیاتی شهر تهران بودند.

بررسي افزايش سهم ماليات در بودجه سال 94كل كشور

در ابتداي برنامه، حسین بنی صفار رئیس سازمان مالیاتی تهران با رد افزایش اخذ مالیات از تولیدکنندگان گفت: در قانون مالیاتی امتیازهایی برای بخش تولید در نظر گرفت شده است که طبق اصلاحیه قانون مالیات حمایت از تولید بیشتر شده است.

بنی صفار با اظهار ‌بي‌اطلاعی از گلایه نعمت زاده وزیر صنعت از سازمان مالیاتی کشور ادامه داد: ما در قوانین مالیاتی امتیازاتی را در قالب معافیت برای حمایت از بخش های صادراتی، تولیدی قائل شده است.

رئیس سازمان مالیاتی تهران درباره نحوه اخذ مالیات در سال جدید نيز اظهار داشت: در پیش‌بینی سال جدید به مالیات توجه شده اما افزایشی در مالیات صورت نگرفته است.

بنی صفار افزود: برای دریافت مالیات در سال جدید دو راهکار در نظر گرفته شده که یکی افزایش چتر مالیاتی ديگري جلوگيري از فرار مالیاتی است

وی درباره نحوه شناسایی فراریان مالیاتی توضیح داد: در این مورد سازمان از دو راهکار جهت شناسایی این افراد بهره می برد که به موجب قانون سازمان مکلف به تهیه بانک اطلاعاتی مالیات دهندگان شده که این در حال تکمیل است.

بني صفار با اشاره به آنكه، سایر دستگاه ها هم مکلف به تحویل بانک اطلاعاتی ـ مالیاتی خود به سازمان مالیاتی کشور شده‌اند تايد كرد: در این مرحله برخی فراریان مالیاتی شناسایی می‌شوند و از سوی دیگر با اجرای قانون جامع مالیاتی بخش دیگری از کسانی که از مالیات دادن فرار می‌کردند، شناسایی می‌شوند.

وي در پاسخ به سؤالي درباره پیش‌بینی میزان درآمد حاصله پس از شناسایی فراریان مالیاتی گفت:  تا این افراد شناسایی نشوند، نميتوان رقم دقیقی را پیش بینی کرد.

رئیس سازمان مالیاتی تهران با رد اتهام نعمت زاده مبنی بر اخذ مالیات از بنگاه های اقتصادی بیش از سقف مصوب قانون اظهار داشت: امسال سازمان فقط توانست 96 درصد درآمدهای پیش بینی شده را محقق کند و 4 درصد از رقم تعیینی فاصله دارد. اما افزایش مالیات فقط مربوط به تولید نبود بلکه سایر بخش های کشور نیز مالیات پرداخت کرده اند که در بخش تولید اگر هم رشدی بوده باشد رشد مورد نظر آقای وزیر نیست.

وی درباره احتمال افزایش مالیات بر ارزش افزوده نیز گفت: احتمال آن کم است اما اگر هم این رقم از 8درصد سال قبل به 9 درصد برسد، به وزارت بهداشت تعلق خواهد گرفت تا بتواند در بخش خدمات مصرف کند.

از نقد سازنده استقبال مي‌كنيم

در ادامه این برنامه حسین نوش آبادی سخنگوی وزارت ارشاد در تبیین نقادی و تخریب گری گفت: ما از نقد سازنده استقبال می کنیم و به دلیل جایگاه وزارت سعی در برخورد فرهنگی داریم.

وی درباره میزان موفقیت وزارت ارشاد در انجام وظایف محوله اظهار داشت: ممکن است ما هر چقدر هم تلاش کنیم تا به مطلوب ها برسیم، رضایت خود ما هم جلب نشده باشد چرا که این امر همکاری سایر دستگاه ها و عدم مانع تراشی سایرین را هم می طلبد.

سخنگوی وزارت ارشاد با بیان برخی علل ناکامی این وزارت در عمل به وظایف خود ادامه داد: برخی ضعف های عملکردی به کمبود منابع مالی و برخی به کمبود تجهیزات و لوازم مورد نیاز و برخی هم به حاشیه سازی برای فعالیت های فرهنگی مربوط می شود که در کل باعث ایجاد نارضایتی می‌شوند.

انتقاد مراجع از وزارت ارشاد مبتنی بر تحریکات رسانه ای بود

نوش آبادی در تبیین تاثیر نامگذاری امسال به نام فرهنگ در فعالیت های وزارت ارشاد اذعان کرد: بنای وزارت امسال مشخصا بر جلب نظر مقام معظم رهبری در حوزه فرهنگ بود که برنامه امسال ما بیشتر به تمرکز بر حوزه کتاب تعلق گرفت که در این یک سال و نیم از عمر دولت یازدهم فقط صد هزار عنوان کتاب چاپ شده است در موضوعات مختلف. اجرای جشنواره های مختلف کتاب در شهرستان ها، کاهش تصدی‌گری‌ها در حوزه فرهنگ و هنر و تمرکز زدایی از پایتخت از کارهای اصلی این وزارت بوده است.

سخنگوی وزارت ارشاد علت انتقاد مراجع از این وزارتخانه را مبتنی بر دریافت اخبار بی اساس و تحریکات رسانه ای دانست و ادامه داد: این مسائل برخی فعالیت های ما را هم تحت الشعاع قرار داد و باعث تضعیف دیدگاه برخی بزرگان نسبت به وزارت ارشاد شد. در حالیکه این وزارت طبق موازین قانونی و شرعی عمل  می‌کند.

وی حاشیه سازی برای فعالیت های فرهنگی را برخلاف مصالح کشور خواند و تاکید کرد: وزارت ارشاد در چهارچوب موازینی که مقام معظم رهبری تعیین می کنند با در نظر گرفتن دغدغه های مراجع عظام تقلید حرکت می کند اما حاشیه سازی ها باعث سوء تفاهمات و سوءظن ها به این وزارت خانه شده است.

نوش آبادی درباره نحوه تعامل وزارت ارشاد با مراجع تقلید برای رفع سوءتفاهمات ابراز داشت: معاونت های تخصصی با مراجع تقلید در تماس هستند و شخص آقای وزیر هم رابطه خوبی با مراجع تقلید دارند و با ارتباط با مراجع بسیاری سوتفاهمات را رفع کردند که به دلیل تمرکز بر روی کنسرت ها و حاشیه های آنها نباید سایر عملکرد این وزارت در خوزه مطبوعات، کتاب و دیگر بخش ها نادیده گرفته شود.

با مساله خواننده زن برخورد كرديم

وی درباره حاشیه های تک خوانی زنان توضیح داد: اول پذیرفته شد وزارت ارشاد هیچ مجوزی را برای تک خوانی زنان صادر نکرده و به این مساله اقرار شد. اما حاشیه ها به دلیل درج تصویر همخوانان زن بر روی آلبوم های موسیقی بوده است که این یک تخلف بود و با آن برخورد شد و بسیاری از آلبوم ها با تصویر ایشان جمع آوری شد.

نوش آبادی با رد تحلیل برخی مبنی بر چاپ تصویر زنان روی آلبوم موسیقی برای سنجش واکنش مردمی و علت لغو برخی کنسرت ها گفت: این تحلیل را قبول نداریم و ارشاد با این کار غلط قصد سنجش افکار عمومی را نداشت. اما اینکه برخی کنسرت ها در شهرستان ها لغو می شوند به دلیل ناهماهنگی هایی است که بعضا رخ می دهد و از سویی بعضا با همه هماهنگی هایی که برای اجرای یک کنسرت صورت می گیرد مشاهده می کنیم که با نامه یک نهاد آن کنسرت لغو می شود که این شبهه دخالت یک قوه در کار قوه دیگر را تقویت می کند و مانعی برای اجرای برنامه هاست.

وی در پاسخ به میزان دقت ارشاد در صدور مجوز ها ادامه داد: در صدور مجوز برای همه بخش ها مثل فیلم، کتاب، روزنامه و کنسرت و سایر بخش ها تمام جوانب کار از نظر شرعی وقانونی توسط گروه های تخصصی لحاظ می شود.

مجوزی به موسیقی " رپ "  نداده ايم

نوش آبادی با رد تعبیر موسیقی رپ ایرانی و رپ غربی درباره صدور مجوز برای این نوع موسیقی گفت: تاکنون هیچ مجوزی برای کنسرت رپ صادر نشده است و ما این تعریف را قبول نداریم و این دست تقسیم بندی ها در افکار عمومی است و اگر به این شکل این موسیقی ادامه یابد مجوز نخواهد گرفت مگر اینکه تغییراتی در موسیقی و متن شعر صورت گیرد تا قانون و شرع و فرهنگ کشور لحاظ شود.

سخنگوی وزارت ارشاد درباره جو غیرفرهنگی کنسرت‌ها هم گفت: وزارت در حال اجرای یک سیاست متوازن است تا همه بخش های مربوط به این وزارت رشد کنند اما در مراحل صدور مجوز تمام مولفه های قانونی و شرعی مثل غنایی نبودن موسیقی و همه بخش های موسیقی مورد بررسی قرار گرفته و لحاظ می شود و اگر تخلفی در اجرا صورت پذیرد در درخواست های بعدی مجری آن کنسرت تجدید نظر می شود.

مميزي كتاب را حذف نكرديم

نوش آبادی درباره ممیزی کتاب توسط خود مردم گفت: ممیزی باید کاملا علمی و لحاظ تمام شرایط تخصصی در حوزه های مختلف دنبال شود. در دولت یازدهم نه تنها ممیزی حذف نشده بلکه تا زمان وجود این قانون به آن عمل می شود. اگر بنا باشد تا نوع اجرای آن تغییر کند بحث فرق می کند. قرار بود ممیزی به ناشرین محول شود چون هم قانون را می دانند و هم به آن تعهد دارند که مورد استقبال قرار نگرفت و ملغی شد چرا که ترس از ممیزی کتاب بعد از چاپ وجود داشت و این ریسک بالایی برای ناشر دارد. اکنون هم ممیزی بدون تغییر اما تخصصی‌تر در حال اجراست .

وی درباره کتاب «من این نسل» گفت: این کتاب در تیراژ محدود در یکی از کشورهای خارجی چاپ شده و در ایران هیچ مجوزی برای آن صادر نشده است و اندکی از آن وارد شده و توزیع شده است که این مساله سازماندهی شده نبوده و فقط تعدادی از این کتاب توسط نویسنده وارد شد و بین برخی توزیع گردید. اما هرگونه واردات محصولات فرهنگی بدون مجوز وارد شود قاچاق محسوب شده و اگر خارج از شبکه رسمی توزیع شود برخورد خواهد شد که در این فقره به محض اطلاع با کمک نهادهای ذی ربط برخورد شده و کتابی توزیع نشد.

نوش آبادی با انتقاد از ریز شدن در موضوعات جز، درباره تقدیر از نویسنده این کتاب توضیح داد: تقدیر از وی ربطی به کتاب «من این نسل» نداشت و این تشویق عامدانه نبوده است و برداشت هایی که از این کتاب شده است متفاوت است و علی رغم عدم نکات منفی در بسیاری از بخش های این کتاب، به دلیل همین برداشت های منفی ای که ممکن است رخ دهد مجوزی به ایشان داده نشده است.