• ۳بازدید

تغییر تاکتیک آنکارا در قبال بحران سوریه/ فرستاده ترکیه به دمشق: برکناری اسد پیامدهای فاجعه‌بار دارد

ایسنا نوشت:

معاون سابق اردوغان و وزیر سابق اقتصاد ترکیه و فرستاده این کشور به سوریه در مصاحبه‌ای گفت: برکناری رئیس جمهوری سوریه باعث برهم زدن نظم عمومی و امنیت و افزایش قربانیان جنگ داخلی سوریه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبداللطیف سنر، وزیر سابق اقتصاد ترکیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: باید این مساله را مشخص کنم که برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باعث برهم زدن و از میان رفتن نظم و امنیت عمومی و تمامیت ارضی این کشور می‌شود.

این فرستاده در جریان سفر خود به سوریه به این نکته اشاره کرد: زیرساخت‌های حساس و موسسات و نهادهای عمومی و امنیتی در مناطق تحت کنترل دولت دمشق عاری از خطا و اشتباه عمل می‌کنند. من مطمئنم اگر اسد برکنار یا سرنگون شود، گروه‌های مختلف با هیچ سنت سیاسی و معیارهای قومیتی که ایده‌ای برای دولت داری و کشورداری ندارند، هر آنچه را که در اطراف‌شان است از میان می‌برند و نابود می‌کنند.

این مقام مسئول دولت ترکیه با اشاره به فقدان یک اپوزیسیون متحد در سوریه و بی نتیجه بودن مذاکرات داخلی که در ژانویه 2015 میان مقام‌های دولت دمشق و نمایندگان اپوزیسیون در مسکو برگزار شد، ادامه داد: از ارتش آزاد سوریه تنها نامی باقی مانده است. هر زمان که می‌گذرد اعضای این گروه به داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی می‌پیوندند.

مذاکرات سازش سوریه تحت میانجی‌گری روسیه برای نخستین بار از ژانویه 2014 و پس از مذاکرات ناکام تحت حمایت سازمان ملل در ژنو سوئیس برگزار شد.

سازمان ملل تخمین می‌زند در جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از 200 هزار تن کشته شده باشند.

5252

وبگردی