تغییر تاکتیک آنکارا در قبال بحران سوریه/ فرستاده ترکیه به دمشق: برکناری اسد پیامدهای فاجعه‌بار دارد

ایسنا نوشت:

معاون سابق اردوغان و وزیر سابق اقتصاد ترکیه و فرستاده این کشور به سوریه در مصاحبه‌ای گفت: برکناری رئیس جمهوری سوریه باعث برهم زدن نظم عمومی و امنیت و افزایش قربانیان جنگ داخلی سوریه می‌شود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبداللطیف سنر، وزیر سابق اقتصاد ترکیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری اسپوتنیک گفت: باید این مساله را مشخص کنم که برکناری بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه باعث برهم زدن و از میان رفتن نظم و امنیت عمومی و تمامیت ارضی این کشور می‌شود.

این فرستاده در جریان سفر خود به سوریه به این نکته اشاره کرد: زیرساخت‌های حساس و موسسات و نهادهای عمومی و امنیتی در مناطق تحت کنترل دولت دمشق عاری از خطا و اشتباه عمل می‌کنند. من مطمئنم اگر اسد برکنار یا سرنگون شود، گروه‌های مختلف با هیچ سنت سیاسی و معیارهای قومیتی که ایده‌ای برای دولت داری و کشورداری ندارند، هر آنچه را که در اطراف‌شان است از میان می‌برند و نابود می‌کنند.

این مقام مسئول دولت ترکیه با اشاره به فقدان یک اپوزیسیون متحد در سوریه و بی نتیجه بودن مذاکرات داخلی که در ژانویه 2015 میان مقام‌های دولت دمشق و نمایندگان اپوزیسیون در مسکو برگزار شد، ادامه داد: از ارتش آزاد سوریه تنها نامی باقی مانده است. هر زمان که می‌گذرد اعضای این گروه به داعش، النصره و سایر گروه‌های تروریستی می‌پیوندند.

مذاکرات سازش سوریه تحت میانجی‌گری روسیه برای نخستین بار از ژانویه 2014 و پس از مذاکرات ناکام تحت حمایت سازمان ملل در ژنو سوئیس برگزار شد.

سازمان ملل تخمین می‌زند در جنگ داخلی سوریه تاکنون بیش از 200 هزار تن کشته شده باشند.

5252

کد N764688