نشست مسکو 2 درباره سوریه ششم آوریل برگزار می‌شود

نشست مشورتی سوری‌ها با نظارت مسکو قرار است که ششم آوریل ماه آتی برگزار شود تا این نشست بتواند در جهت تکمیل نشست مسکو 1 به فعالیت خود ادامه دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه السفیر چاپ لبنان، نشست مسکو 2، به تکرار مسائلی که در نشست مسکو 1 به آن پرداخته شد و نتوانست خواسته‌ها و انتظارات حاضران را برآورده کند، نمی‌پردازد.

مسکو تاکنون رایزنی‌های گسترده‌ای در خصوص برگزاری این نشست انجام نداده و به نحوی خواهان این است که خود را از ادامه پیگیری‌ها در این خصوص کنار بکشد و تنها اقدامی که در خصوص برگزاری نشست دوم انجام داده که حضور ویتالی ناومیکن، به عنوان یک میانجی‌ در این مسیر است.

طی روزهای گذشته افرادی که به مسکو رفته‌اند با ارسال پیام‌هایی به روسیه از این دولت خواستند تا به ناومکین اختیاراتی دهد تا ملاحظاتی را در خصوص نشست اول صورت دهد.

آن‌ها در پیام خود پیشنهاداتی را برای کارآمد بودن نشست دوم مطرح کردند تا اینکه مذاکرات و بررسی‌ها به سمت خوبی پیش رود.

پیشتر پیام‌هایی که به ناومکین ارسال شد بر این محور متمرکز بود که روسیه برای بستن شکاف‌هایی که منجر به بی‌نتیجه شدن اقدامات در دستور کار دور اول مذاکرات شد تلاش کند و به منظور بررسی مسائل مطرح شده در نشست قبلی دستور العمل‌های جدیدی را ارائه کند.

یک مخالف سوری در خصوص موضع روسیه و اقداماتش اظهار کرد: نشست مسکو 1 توانست تا حدودی نتایج لازم را کسب کند اما مساله‌ای که اکنون مطرح است مساله چگونگی مدیریت این نشست مشورتی بود که در آن روسیه مسائلی را که مورد اختلاف و بحث است مورد بررسی و مذاکره قرار نداد.

این مخالف سوری تصریح کرد: حضور یک میانجی‌ روسی نقص‌های دور اول مذاکرات را جبران نمی‌کند چرا که روسی‌ها همواره با استفاده از عامل زمان سعی می‌کنند که به نفع دمشق عمل کنند و هم‌پیمان سوری‌ خود را از مهلکه نجات دهند و برای باقی ماندن بشار اسد در پست خود تحت هر شرایطی نشست‌های مداوم برگزار کنند.

این مخالف افزود: روس‌ها خود را در عرصه دیپلماسی بدون رقیب می‌دانند چرا که آمریکایی‌ها در جریان مذاکرات ژنو 1 و 2 دو مرتبه پیاپی شکست خوردند. به همین خاطر مسئولان آمریکایی تنها به این اکتفا کردند که دنیل روبنشتاین فقط به عنوان ناظر بر پرونده مخالفان و فعالیت‌های دیپلمات‌های روس باشد و در جریان دیدارها هیات هماهنگی و ائتلاف مخالفان قرار گیرد.

به نظر می‌رسد نشست مسکو 2 در سالن اجتماعات در کاخ وزارت خارجه میزبان تعداد سوری‌های کمتر به نسبت نشست اول باشد و به نظر می‌رسد تنها 25 سوری در این مذاکرات حضور داشته باشند. این در حالیست که در دور اول مذاکرات 34 نماینده مخالفان سوری حضور داشت.

برخلاف مسکو 1 روس‌ها تصمیم دارند تا در دور دوم مذاکرات تعداد کمتری از شخصیت‌های سوری را برای حضور در این نشست دعوت کنند.

روس‌ها ترجیح داده‌اند که به جای پنج نفر از سه نفر از نمایندگان ائتلاف، هیات هماهنگی و جبهه آزادی و تغییر دعوت کنند و همچنین دو نماینده از کردها در حزب اتحادیه دموکرات و از دیگر احزاب هم تنها یک نفر را برای حضور در این دیدار دوم مشورتی دعوت کنند.

در واقع باقی ماندن استفان دی میستورا به عنوان یک میانجی بین‌المللی و ادامه طرح وی برای پایان خشونت‌ها در سوریه آن هم به دور از روند سیاسی این کشور به روسیه کمک می‌کند تا خلأ دیپلماسی سازمان ملل در این خصوص پر شود.

روس‌ها اعلام کردند که استفان دی میستورا را برای حضور در نشست مسکو 2 دعوت کرده‌اند که یا وی می‌پذیرد در این نشست حضور پیدا کند یا خیر و در واقع بدون اجازه و حضور آمریکا استفان دی میستورا به مسکو نخواهد رفت.

روسیه سعی می‌کند تا با حضور کشورهای عربی در این نشست به نوعی جریان عربی را وارد نشست مسکو 2 کند در واقع روسیه سعی دارد تا مصر را که بر اقدامات کنفرانس قاهره در سوریه متمرکز است به نشست مشورتی مسکو دعوت کند.

مخالفان سوری در این خصوص اعلام کردند که روسیه خواهان حضور مصر در این نشست است تا به نشست مشورتی مسکو 2 بعد عربی بدهد.

از زمان سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به مصر طرفین سعی دارند تا در خصوص طرح دیپلماسی سوریه با یکدیگر مشارکت کنند. تا جایی که از سامح شکری، وزیر خارجه مصر نیز دعوت شده برای تحکیم مشارکت روسیه و مصر برای حل بحران سوریه در نشست مسکو حضور پیدا کند.

حضور مصری‌ها در خصوص مشارکت برای حل بحران سوریه از نقطه صفر آغاز نمی‌شود چرا که بیشتر دیپلمات‌های مصری در مرکز هیات بین‌المللی در سوریه حضور دارند و رمزی عزالدین دیپلمات مصری و معاون دی میستورا برای برقراری روابط گسترده با مخالفان سوری تاکنون تلاش‌های زیادی کرده است.

انتهای پیام

کد N764595