برلوسکنی در پرونده رسوایی جنسی تبرئه شد

سیاسی

دادگاه عالی ایتالیا سیلویو برلوسکنی، نخست‌وزیر سابق این کشور را از اتهام‌های سوءاستفاده از قدرت و پرداخت پول برای برقراری رابطه جنسی با روسپی‌های زیر سن قانونی تبرئه کرد و طبق آن وی می‌تواند به نقش سابقش برای رهبری محافظه‌کاران بازگردد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، دادگاه تجدیدنظر ایتالیا در حالی پرونده سیلویو برلوسکنی را مورد رسیدگی مجدد قرار داد که ممکن بود حکم تبرئه وی از این اتهام رد شده و امید وی برای بازگشت مجدد به سیاست ایتالیا نقش بر آب شود.

سیلویو برلوسکنی در ژوئن 2013 در ارتباط با پرونده پرداخت پول برای برقراری رابطه جنسی با یک روسپی زیر سن قانونی گناهکار شناخته شد، اما ژوئیه گذشته دادگاه دیگری وی را از این اتهام تبرئه کرد. در پی آن تصمیم گرفته شد تا دادگاه تجدیدنظر ایتالیا درباره تایید و یا نقض این تبرئه حکم صادر کند. برلوسکنی 78 ساله در اولین دادگاه خود در 2013 محکوم و به هفت سال زندان محکوم شد اما پس از آن دادگاه تجدید نظر میلان حکم تبرئه صادر کرد. دادگاه رم در حکمی که هم‌اکنون قطعی شده است، درخواست دادستان‌های میلان را برای لغو حکم تبرئه و برگزاری دادگاه جدید را رد کرد.

برلوسکنی همچنین به تلاش برای سوءاستفاده از قدرت و برگزاری میهمانی‌های جنجالی غیر اخلاقی موسوم به "بونگا بونگا" در خانه‌اش گناهکار شناخته شده بود اما این حکم هم چندی بعد تغییر کرد.

حال که برلوسکنی در دادگاه تجدید نظر تبرئه شد، می‌تواند بار دیگر رهبری مخالفان دولت ایتالیا را در دست بگیرد اما اگر دادگاه علیه او رای می‌داد وی با یک محاکمه جدید روبه‌رو می‌شد و طبق گفته تحلیلگران قدرت وی را در حزب سیاسی‌اش کاهش می‌داد و این ممکن بود ایستگاه پایانی فعالیت سیاسی وی باشد.

برلوسکنی در جلسه روز سه‌شنبه دادگاه تجدیدنظر شهر رم، حضور پیدا نکرد و وی پیشتر اتهامات مطرح شده را سیاسی خوانده بود. حکم مذکور در شرایطی اعلام شد که برلوسکنی به سختی تلاش می‌کند تا وحدت حزب "فورزا ایتالیا" را حفظ کند و در عرصه سیاسی این کشور نقش فعالی را ایفا کند.

انتهای پیام

کد N764487