حزب حاکم قزاقستان درصدد انتخاب رئیس‌جمهور به عنوان نامزد این حزب در انتخابات

حزب حاکم قزاقستان امروز (چهارشنبه) پیشنهاد کرد، رئیس جمهوری این کشور را به عنوان نامزد این حزب برای انتخابات زودهنگام 26 آوریل سال جاری میلادی انتخاب کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، کنزگالی ساگادیف، دانشمند قزاق در نشست امروز کنگره که در آستانه برگزار شد، گفت: ما پیشنهاد می‌کنیم تا رسما نور سلمان آبیشویچ نظربایف، رئیس جمهوری قزاقستان به عنوان نامزد حزب حاکم "نور اوتان" انتخاب شود و از او نیز می‌خواهیم تا موافقت خودش را اعلام کند.

انتظار می‌رود انتخابات برای این نامزد بسیار کوتاه باشد.

نظربایف 74 ساله از سال 1989 میلادی که ریاست حزب محلی کمونیست را به عهده داشت بی‌وقفه زمام امور کشور را به دست دارد.

نظربایف، یکی از اعضای پولیتبورو، کمیته اصلی تصمیم گیری حزب کمونیست شوروی، در سال 2011 میلادی با کسب 96 درصد آرا به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. دوره ریاست جمهوری کنونی وی در پایان سال 2016 میلادی تمام می‌شود.

نظربایف مخالفان کشور 17 میلیون نفری‌اش را تحت فشار گذاشته و هرگز انتخاباتی را که از سوی غرب آزاد و عادلانه خطاب شود، برگزار نکرده است. اما وی همچنین اطلاعات بازار را نیز تحت کنترل گرفته و 170 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی مستقیم را جلب کرده است.

ایده برگزاری انتخابات زودهنگام ابتدا 14 فوریه سال جاری میلادی توسط "مجمع مردم قزاقستان"، هیاتی قانونی تحت رهبری نظربایف مطرح شد و مقامات این ایده را به عنوان "خواسته مردم" توصیف کردند.

انتهای پیام

کد N764307