رئیس جمهوری چچن بر وفاداری‌اش به پوتین تاکید کرد

رهبر جمهوری چچن پس از دریافت مدالی که برخی آن را به عنوان اقدامی برای آرام کردن وی به خاطر بازداشت یکی از افسرانش به عنوان مظنون ترور معاون نخست‌وزیر سابق روسیه تلقی کردند، بار دیگر بر "وفاداری قاطعانه" خود نسبت به رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد.

رهبر جمهوری چچن پس از دریافت مدالی که برخی آن را به عنوان اقدامی برای آرام کردن وی به خاطر بازداشت یکی از افسرانش به عنوان مظنون ترور معاون نخست‌وزیر سابق روسیه تلقی کردند، بار دیگر بر "وفاداری قاطعانه" خود نسبت به رئیس‌جمهوری روسیه تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، رمضان قدیرف، رئیس جمهوری چچن ضمن تشکر از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه برای دادن مدال افتخار این کشور به وی، گفت، کوچکترین وظیفه‌اش از جان‌گذشتگی برای رئیس‌جمهوری روسیه است.

وی افزود: ما پیاده‌نظام رئیس‌جمهور روسیه هستیم.

برخی ناظران می‌گویند، بازداشت پنج مظنون متهم به دست داشتن در ترور بوریس نمتسوف، معاون نخست‌وزیر سابق روسیه و برجسته‌ترین منتقد پوتین در 27 فوریه سال جاری میلادی می‌توانست روابط کرملین را با قدیرف که چچن را همچون مایملک خود اداره می‌کند اما به سوبسیدهای فدرال تکیه کرده، متزلزل کند.

زائور دادایف، یکی از مظنونین این پرونده یکی از افسران ارشد در نیروی پلیس جمهوری چچن بود.

یکی از قضات در جریان جلسه دادگاه روز شنبه گفت، دادایف، به جرمش اعتراف کرده اما دادایف در اظهاراتش که در روزنامه «مسکووسکی کومسومولتس» منتشر شد، گفت، بی‌گناه است.

دادایف به فعالان حقوق بشری که در زندان به دیدارش رفته بودند، گفت، فرصت اظهار بی‌گناهی کردن به وی داده نشده است.

قدیرف از دادایف به عنوان سربازی شجاع و یک مرد کاملاً مومن و مذهبی تحسین کرده بود.

وی همچنین مظنون دیگری را که به هنگام ورود ماموران پلیس به محل سکونتش برای بازداشت وی، خودش را منفجر کرد، تحسین کرد.

اظهارات قدیرف منعکس‌کننده نوعی مبارزه‌طلبی به دنبال این بازداشت‌ها محسوب شد.

اولک اورلف، رئیس گروه حقوق بشری «یادبود» روسیه گفت، این بازداشت‌ها و به دنبال آن اعطای مدال، پیامی خطاب به قدیرف است.

وی افزود: این اقدامات به قدیرف نشان می‌دهد که او رئیس خودش نیست و برخی از اطرافیانش مجازات خواهند شد. این یک نشانه است مبنی بر اینکه ما اطرافیان تو را پاکسازی می‌کنیم تا جایگاه خودت را بدانی اما هنوز شخصاً در خطر نیستی.

یکی دیگر از کارشناسان گفت: پوتین با اعطای مدال به قدیرف اطمینان داد که با وجود اظهارات ضد رهبری چچن در آژانس‌های اجرای قانون روسیه، همچنان به قدیرف اعتماد دارد. برخی از سرویس‌های امنیتی فدراسیون روسیه از قدیرف خوششان نمی‌آید چراکه به او اجازه داده شده هر کار که می‌خواهد انجام دهد. اما ظاهراً پوتین درک می‌کند که در حال حاضر لازم است از اسلام به عنوان وسیله‌ای سیاسی درخصوص قدیرف استفاده کند.

چچن جمهوری‌ای خودمختار درون جمهوری فدراتیو روسیه است.

انتهای پیام

کد N764120