خضری مطرح کرد: تمایل ایران و استرالیا برای گسترش روابط سیاسی و پارلمانی

ايران,استراليا

یک عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به سفر هیات پارلمانی ایران به استرالیا، از تمایل دو کشور برای گسترش روابط سیاسی و پارلمانی خبر داد و گفت که قرار است وزیر امور خارجه استرالیا فروردین ماه به ایران سفر کند.

رسول خضری در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اظهار کرد: در دیداری که با رییس مجلس نمایندگان و رییس مجلس سنای این کشور داشتیم افزایش سطح دیپلماسی رسمی و دیپلماسی پارلمانی مورد تاکید قرار گرفت. همچنین تاکید شد که ظرفیت اقتصادی، سیاسی و فرهنگی و اجتماعی دو کشور نیز مغفول مانده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه هیات پارلمانی ایران اولین هیات بلندپایه اعزامی از ایران به استرالیا بعد از انقلاب اسلامی بوده، یادآور شد: مقامات استرالیا همچنین برای سفر به ایران ابراز علاقه کردند.

وی با بیان اینکه ایران و استرالیا در مورد مقابله با تروریسم موضع مشترکی دارند، افزود: استرالیا 600 نفر نیرو برای مقابله با داعش اعزام کرده که 200 نفر جهت آموزش نیروهای عراقی اعزام شدند و ما رویکرد مشترکی در این زمینه داریم.

خضری از سفر وزیر امور خارجه استرالیا به ایران در فروردین ماه نیز خبر داد و گفت که این سفر تاثیر مثبتی در گسترش روابط خواهد داشت.

نماینده مردم پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار هیات پارلمانی ایران با وزرای بهداشت و رفاه و بازدید از بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در استرالیا، گفت: مجموعا برداشت ما این است که فاصله قابل توجهی از نظر بهداشت و درمان با این کشور داریم. در استرالیا وزارت بهداشت وزارتخانه بسیار قدرتمندی است و در خصوص بیمه‌ها سیاستگذار و تصمیم‌گیر است. همچنین بخش آموزش پزشکی نیز جدا از سایر آموزش‌ها نیست. در این کشور همچنین رقابت بین بیمه‌های خصوصی بر سر ارائه خدمات بیشتر وجود دارد و پرستاران هم با آموزش‌هایی که دیدند نقش پررنگی در تیم سلامت ایفا می‌کنند.

خضری در پایان از دیدار هیات اعزامی ایران با دانشجویان ایرانی مقیم استرالیا و طرح مشکلات این دانشجویان در زمینه بورسیه‌ها و تمدید مهلت بورسیه‌ها نیز خبر داد.

انتهای پیام

کد N764067