بیانیه شدیداللحن معاون اوباما؛ نامه ۴۷ سناتور به ایران، اهانت به خود و موجب سیاهرویی آمریکاست

جوزف بایدن,مذاکرات هسته ایران با 5 بعلاوه 1,ایالات متحده آمریکا,کنگره آمریکا

ایرنا نوشت:

جو بایدن معاون باراک اوباما با صدور بیانیه شدیداللحنی نامه 47 سناتور آمریکایی به دولت ایران را اهانتی به خود دانست و گفت: این نامه حاوی پیام ناتوانی رییس جمهوری آمریکا در احترام به تعهدات بین المللی خود خواهد بود و به سیاهرویی آمریکا منجر خواهد شد.

جو بایدن با صدور بیانیه ای شدیداللحن خطاب به نویسندگان نامه مذکور نوشت: من36 سال درسنای آمریکا خدمت کرده ام و به همه ارزشها و سنت های آن به عنوان یک نهاد و نقش غیر قابل انکار آن در سیاست های خارجی این کشور احترام می گذارم اما این نامه که در جریان انجام مذاکرات حساس بین المللی نوشته شده دون شان نهادی است که من به آنان احترام میگذارم.

معاون رییس جمهور آمریکا در ادامه گفت: چنین نامه ای که در لفاف دادن آموزش در مورد قانون اساسی آمریکا نوشته شده 200 سال سابقه این جمهوری را نادیده گرفته و تهدید و خطری علیه رییس جمهور های آینده این کشور محسوب می شود.

بایدن نفوذ کشورش در جهان را در گرو قابلیت اجرای تعهدات بین المللی این کشور دانسته و یاد آور شده است در حالی که برخی از آین تعهدات از طریق توافقات بین المللی و با تایید و تصویب کنگره شکل گرفته بسیاری از آن ها مورد تایید کنگره آمریکا نبوده و در صورتی که آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان در ادامه این گفت وگو ها به توافق و تفاهمی با ایران دست پیدا کنند این یکی از تعهدات لازم الاجرای دولت آمریکا است که بدون تایید کنگره به امضا رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از آغاز بر پایی این جمهوری، روسای جمهور آمریکا از هر دو حزب حاکم در این کشور در رابطه با مسائل حساس و با اهمیت به مذاکراتی اقدام کرده اند که لزوما مورد تایید کنگره نبوده است.

بایدن تصمیم دولت کارتر مبنی بر به رسمیت شمردن جمهوری خلق چین، حل مسئله دیپلماتهای آمریکا در ایران در زمان ریگان و خاتمه جنگ ویتنام را به عنوان نمونه هایی از این تصمیم گیری ها که بدون حمایت و تایید کنگره آمریکا صورت گرفته نام برده است.

معاون اوباما تاکید کرده است که چنین نامه ای حاوی این پیام به دوستان و دشمنان آمریکا است که رییس جمهور کشور ما قادر به اجرای تعهدات این کشور نیست و چنین پیامی را نادرست و خطرناک خوانده است.

وی تلاش این سناتورها برای تحقیر مقام ریاست جمهوری آمریکا و دخالت در نظام قانون اساسی این کشور چه از نظر سیاسی وچه به لحاظ اصولی اهانتی به خود دانسته است و تصریح کرده است که اگر مذاکرات هسته ای در اثر دخالت کنگره آمریکا به شکست بیانجامد این آمریکا است که مورد سرزنش قرار خواهد گرفت و چهره منفوری از این کشور در جهان بجای خواهد گذاشت.

بایدن حاصل چنین شکستی را تداوم فعالیت های هسته ای ایران دانست و گفت که در چنین صورتی آمریکا نه تنها قادر به اعمال تحریم های تازه ای علیه ایران نخواهد بود بلکه حتی حمایت و اتحاد بین المللی لازم در مورد تحریم های جاری را نیز از دست خواهد داد.

 

45503

کد N763832