در سالگرد قیام تبت؛

صدها تبتی در دهلی‌نو دستگیر شدند

پلیس هندوستان صدها تبتی را که در سالگرد قیام ناموفق 1959 علیه حکومت پکن مقابل سفارت چین در دهلی‌نو دست به تجمع اعتراضی زده بودند، بازداشت کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، معترضان دستان خود را به یکدیگر حلقه زده و زنجیره‌ای انسانی بر گرد سفارت چین در دهلی نو تشکیل داده بودند که پلیس به سمت آنها رفته و معترضان را متفرق کرد.

برخی معترضان فریاد می‌زدند "تبت را آزاد کنید" و برای آزادی به پا خیزید "و برخی مردان تبتی بدن‌ها و صورت‌هایشان را به رنگ پرچم زرد، آبی و قرمز تبت رنگ کرده بودند.

افسران پلیس برای متفرق کردن معترضان به سمت آنها رفته و حدود 100 تن از آن‌ها را بازداشت کرده و به داخل اتوبوس‌ها و ماشین‌های پلیس بردند.

این تظاهرات اعتراضی برای بزرگداشت مراسم شخصت و پنجمین سالگرد قیام 1959 تبت بود که رهبری آن را دالایی لاما، رهبر هندی بوداییان تبت برعهده داشت.

فعالان تبتی نیز اعلام کردند که در این تظاهرات همچنین یادبود 130 تبتی که از 2009 و در اعتراض به قوانین چین در تبت خودسوزی کردند، گرامی داشتنند.

چین بیش از هفت قرن است که تبت را قلمروی خود می‌داند اما ساکنان تبت می‌گویند تبت منطقه‌ای مستقل است.

در شهر دهارمسالا واقع در شمال هند، هزاران تبتی پرچم و بنرهای تبت را به دست گرفته و در یابود قیام 1959 دست به راهپیمایی زدند.

نخست وزیر دولت در تبعید تبت نیز در سخنرانی پیش از این راهپیمایی گفت: تبتی‌ها هم اکنون نه تنها به دنبال جدایی از چین بلکه به دنبال خودمختاری بیشتر برای مردم تبت هستند.

انتهای پیام

کد N763812