امیر دریادار سیاری خبر داد:

اشراف ایران بر ۵ گذرگاه آبی در جهان/ ۲۰۰ درگیری با دزدان دریایی

سیاسی

فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: جهان ۹ گذرگاه مهم دریایی دارد که جمهوری اسلامی ایران، بر پنج گذرگاه آن اشراف دارد.

به گزارش خبرگزاری مهر، امیر دریادار حبیب‌الله سیاری عصر امروز در دیدار هیات نظامی دانشجویان دانشگاه جنگ پاکستان اظهار داشت: ایران و پاکستان دو کشور همسایه، دوست و مسلمان و بسیار نزدیک هستند که مشترکات ملی، مذهبی و فرهنگی زیادی دارند.

وی افزود: نقش هر دو کشور ایران و پاکستان در اوضاع و احوال منطقه بسیار حائز اهمیت است و امیدواریم، این دید و بازدیدها باعث توسعه روابط دو کشور شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به اشراف ایران بر پنج گذرگاه از ۹ گذرگاه حیاتی دریایی جهان خاطرنشان کرد: با توجه به وزن ژئوپلتیک دو کشور ایران و پاکستان، تاثیرگذاری هر دو کشور در تصمیم‌گیری‌های منطقه زیاد است.

سیاری با بیان اینکه ایران و پاکستان دارای منافع راهبردی مشترکی در دریا هستند، گفت: بازدید ناوگروه‌های دو کشور، تامین امنیت سواحل مکران و دریای عمان، تبادل دانشجو و استاد و بازدیدهای متقابل می‌تواند در توسعه روابط دو کشور موثر باشد.

وی تاکید کرد: توسعه تعاملات عملیاتی در دریا، برای برگزاری رزمایش‌های مشترک دریایی و ایجاد ساز و کار مشترک برای مقابله با قاچاق و دزدی دریایی، می‌تواند زمینه همکاری مشترک دو کشور باشد.

۲۰۰ درگیری با دزدان دریایی در خلیج عدن و آب‌های آزاد/ ۳ مورد دستگیری

فرمانده نیروی دریایی ارتش در بخش دیگری از سخنان خود تصریح کرد: استکبار جهانی به دنبال این است با نا امن جلوه دادن منطقه، حضور خود را در آب‌های منطقه توجیه کند که برای مقابله با این راهبرد، باید با همکاری کشورهای منطقه امنیت را حاکم کنیم.

وی خاطرنشان کرد: امنیت خلیج عدن و آب‌های آزاد برای ما مهم است و در این راستا حدود ۲۰۰ مورد درگیری با دزدان دریایی داریم و با اینکه اصلا قصد دستگیری دزدان دریایی را نداریم، اما سه مورد هم آنها را دستگیر کرده‌ایم.

امیر سیاری تاکید کرد: امنیت هر منطقه باید توسط کشورهای همان منطقه تامین شود و ما مایل نیستیم، تحت امر هر کشور دیگری در خلیج عدن حاضر شویم؛ بلکه حاضریم همکاری‌های نزدیکی با کشورهای منطقه داشته باشیم.