ارتش اوکراین شورشیان را به سواستفاده از شرایط آتش‌بس متهم کرد

ارتش اوکراین امروز(سه شنبه) شورشیان جدایی‌طلب شرق این کشور را متهم کرد به این که با سواستفاده از شرایط آتش‌بس در حال پر کردن انبارهای سلاح خود هستند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، در یک هفته گذشته حجم درگیری‌ها در اوکراین کاهش چشمگیری پیدا کرده اما اتهاماتی که همچنان دو طرف درگیری نسبت به نقض آتش‌بس به یکدیگر می زنند، نشان‌دهنده شکننده بودن این آتش‌بس است.

آندری لایسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین، اظهار کرد: شورشیان همچنان به انتقال تجهیزات نظامی و مهمات توپخانه از طریق شبکه راه‌آهن شهر دبالتسفه ادامه داده و در اطراف شهر دونتسک انبار سلاح می‌سازند.

این در حالی است که سازمان امنیت و همکاری اروپا که ناظر بر روند اجرای آتش‌بس در اوکراین است اعلام کرده عقب‌نشینی کامل سلاح‌های سنگین دو طرف از جبهه درگیری را به دلیل ناتوانی در دسترسی به همه محل‌های انتقال تسلیحات تایید نمی‌کند.

آندری لایسنکو گفت: روز دوشنبه مواضع ارتش اوکراین 31 بار مورد حمله جدایی‌طلبان قرار گرفت که از این میان پنج مورد از این حملات توپخانه‌ای بودند و در 24 ساعت گذشته 9 سرباز ارتش اوکراین در اثر این حملات زخمی شدند.

وی افزود: منطقه "شیروکینه" در حومه ماریوپل و مناطق اطراف فرودگاه دونتسک، متشنج‌ترین مناطق بودند و تقریبا کل روز دوشنبه، منطقه شیروکینه شاهد درگیری بود.

همچنین مقامات شورشیان جدایی‌طلب نیز گفتند که نیروهای ارتش اوکراین در 24 ساعت گذشته 17 بار آتش‌بس را نقض کرده‌اند هر چند که گزارشی درباره میزان تلفات در میان شورشیان ارائه نشده است.

سخنگوی ارتش اوکراین همچنین اظهار کرد، این ارتش همچنان گزینه بازگرداندن سلاح‌ها به جبهه نبرد در صورت از سرگرفته شدن درگیری‌ها را مد نظر دارد.

وی خاطرنشان کرد: ما برای آن که جان سربازان حاضر در خط مقدم را در خطر قرار ندهیم، مقداری از تجهیزات توپخانه‌ای خود را در فاصله نه چندان زیادی از خط مقدم حفظ کرده‌ایم.

از سوی دیگر، پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین نیز اعلام کرد، نیروهای جدایی‌طلب و همچنین نیروهای دولت اوکراین در تبعیت از توافق آتش‌بس، بخش عمده سلاح‌های سنگین خود شامل تجهیزات توپخانه‌ای و موشک‌اندازها را از خط مقدم درگیری خارج کرده‌اند.

با این حال پوروشنکو در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی اوکراین گفت که هنوز تعدادی از سلاح‌های سنگین همچنان در فرودگاه شهر دونتسک مستقر هستند.

انتهای پیام

کد N763735