واکنش توکیو به اظهارات مرکل درباره نقش ژاپن در جنگ جهانی دوم

وزیر امور خارجه ژاپن در واکنش به اظهار نظر اخیر صدراعظم آلمان در خصوص ضرورت پذیرفتن تاریخ از سوی ژاپن گفت: نباید کشور ما را درخصوص توافقات بعد از جنگ جهانی دوم و شرایط مربوط به همسایگان با آلمان مقایسه کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان روز دوشنبه اظهار کرد: اینکه ژاپن تاریخ را بپذیرد نخستین گام آشتی میان این کشور و همسایگان آن بر سر جنایات جنگی ژاپن خواهد بود.

فومیو کیشیدا، وزیر امور خارجه ژاپن امروز(سه‌شنبه) در واکنش به اظهارات مرکل به خبرنگاران گفت: باید درخصوص آنچه که در جریان جنگ جهانی دوم برای ژاپن و آلمان اتفاق افتاد، این‌که دو کشور در چه شرایطی وارد توافقات بعد از جنگ شدند و در ارتباط با همسایگانشان چه شرایطی داشتند، تفاوت قائل شد.

وی افزود:‌ این درست نیست که آلمان و ژاپن را در زمینه اتفاقات پس از جنگ جهانی دوم با هم مقایسه کنیم.

وزیر امور خارجه ژاپن با این حال تاکید کرد، دولت ژاپن آسیب شدیدی که این کشور به کشورهای دیگر به ویژه در آسیا در طول جنگ جهانی دوم وارد کرد را پذیرفته است.

در زمان جنگ جهانی دوم، امپراطوری ژاپن همراه با آلمان نازی و دولت ایتالیا، ائتلاف دولت‌های موسوم به محور را تشکیل دادند و در مقابل نیروهای متحدین متشکل از شوروی، آمریکا، انگلیس و چند کشور دیگر قرار داشتند.

ارتش ژاپن در طول جنگ جهانی دوم جنایات جنگی بسیاری از جمله کشتار چینی‌ها ، اندونزیایی ها ، فلیپینی‌ها و همچنین مردم دیگر مناطق اشغال شده از سوی این ارتش مرتکب شد.

مساله آشتی پس از جنگ جهانی دوم بارها موجب تنش دیپلماتیک به ویژه میان ژاپن و کره جنوبی و همچنین چین شده است.

انتهای پیام

کد N763729