کمپین حمایت از زنان؛ رقابتی برای دبیرکلی سازمان ملل

گرچه بان کی‌مون تا 2016 در سمت دبیرکلی سازمان ملل حاضر خواهد بود اما گمانه‌زنی‌ها درباره جانشین احتمالی وی از هم‌اکنون آغاز شده و کمپینی در حمایت از زنان سیاستمدار جهان برای تصدی این سمت به راه افتاده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، در ضیافت نهار خصوصی پنج عضو قدرتمند شورای امنیت، گفت‌وگوها به این سمت کشیده شده که چه کسی دبیرکل بعدی سازمان ملل می‌شود.

یک سفیر اروپایی به همکارانش یک قطعنامه‌ مجمع عمومی را یادآوری کرد که قدمت آن به 70 سال پیش بازمی‌گردد؛ سند راهنمایی که روند انتخاب رئیس سازمان ملل را گوشزد می‌کند که کاملا مردانه است. قطعنامه ژانویه 1946 می‌گوید که "مردی عالی‌رتبه با قدرت پیشرفت بالا" باید این سمت را عهده‌دار شود. شاید آنچه که این سفیر پیشنهاد می‌کرده، این بوده است که واژه "یک زن" هم به قطعنامه مذکور اضافه شود.

در دورهای پیشین رای‌گیری برای انتخاب دبیرکل سازمان ملل که پشت درهای بسته انجام می‌شد، تنها سه نامزد زن حضور داشتند و آنها نیز وارد روندی شدند که سازمان ملل سال‌ها از آن استفاده می‌کند اما حال دو کمپین به راه افتاده است تا اطمینان حاصل شود که "عالیجناب" آتی یک زن است.

ژان کراسنو، استاد دانشگاه یل و رهبر کمپین جدید "یک زن را برای دبیرکلی انتخاب کنید"، می‌گوید: هشت مرد و صفر زن کاندیدا شده‌اند. برای من زمان آن فرا رسیده است.

بان کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل تا 31 دسامبر 2016 در این سمت خواهد بود اما گفت‌وگوها درباره جانشین وی از هم‌اکنون آغاز شده و خصوصا این بحث در میان ناظران سازمان ملل بالا گرفته است. انتظار می‌رود که جانشین بان کی‌مون اواخر سال آتی میلادی انتخاب شود و هنوز هیچ تاریخ مشخصی برای آن اعلام نشده است.

از روز یکشنبه کمپین مذکور با معرفی چند تن از نامزدهای احتمالی از میان سیاستمداران زن کار خود را آغاز کرد و ممکن است با گذشت زمان به تعداد نامزدها افزوده شود. ماه آتی گروه فعال حقوق زنان موسوم به "برابری الان" کمپین مشابهی را به راه می‌اندازد و بر سازمان ملل و کشورهای عضو تاکید می‌کند تا برای اولین بار با جدیت مساله جنسیت را در قطعنامه تعیین دبیرکل آتی اصلاح کنند.

زنانی که این گروه به آنها اشاره دارد از جمله شامل "هلن کلارک" نخست‌وزیر سابق نیوزیلند و رئیس برنامه توسعه سازمان ملل، "کریستالینا جئورجیوا" کمیسیونر اروپایی بلغارستان، "دالیا گریباسکائیته" رئیس‌جمهوری لیتوانی،‌ "هله تورنینگ اشمیت" نخست‌وزیر دانمارک و "میشل باچلت" رئیس‌جمهوری شیلی می‌شود.

لورا لیزوود، دبیرکل شورای رهبران زن جهان متشکل از 53 زن است که هم‌اکنون و یا سابقا سیاستمدار و یا رئیس دولت بوده‌اند، می‌گوید: واضح است که شما می‌توانید حتی درباره برخی زنان از جمله آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز رویاپردازی کنید.

از جمله سایز گزینه‌ها کریستین لاگارد، رئیس صندوق بین‌المللی پول است که به عنوان یکی از سیاستمداران کهنه‌کار فرانسه، همواره در کانون توجه قرار دارد. نامزدهایی از پنج عضو دائم شورای امنیت شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه و چین به صورت سنتی در نظر گرفته نمی‌شوند.

جهان هم‌اکنون کمتر از 20 رئیس دولت زن دارد و زنان یک‌چهارم پست‌های ارشد سازمان ملل را در دست خود دارند و قطعا حضور یک زن به عنوان دبیرکل می‌تواند بهترین موقعیت باشد.

انتهای پیام

کد N763534