لاوروف: به توسعه نظامی ناتو در مرز با روسیه واکنش نشان می‌دهیم

وزارت دفاع روسیه در حالی که اعلام کرده رزمایش نظامی خود را در استاوروپل آغاز کرده، وزیر امور خارجه این کشور می‌گوید مسکو به توسعه نظامی ائتلاف ناتو در مرزهایش به شکلی "کاملا مناسب "پاسخ و واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه امروز (سه شنبه) گفت: توسعه نظامی ناتو در مرزهای روسیه به احیای اعتماد در منطقه یورو-آتلانتیک منجر نمی‌شود.

وی در جریان یک کنفرانس خبری با همتای اسپانیایی‌اش گفت: ما موضع خود را مبنی بر اینکه توسعه نظامی ناتو در مرزهای روسیه برای احیای روابط میان دو طرف سازنده نخواهد بود اعلام کرده‌ایم. ما مجبور هستیم تا به روشی مناسب به این مساله واکنش نشان دهیم اما مطمئنیم که این مشکلات از طریق احترام متقابل قابل حل و فصل خواهد بود.

در پی الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در مارس 2014 و آغاز درگیری‌های مسلحانه در جنوب شرق اوکراین در آوریل همان سال ناتو حضور نظامی خود را نزدیک مرزهای روسیه شامل کشورهای حوزه بالتیک افزایش داده است. در پنجم فوریه 2015 وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو برای ایجاد یک نیروی آماده باش سریع با نام "نیروی واکنش سریع" توافق کردند.

وزرای دفاع کشورهای عضو ناتو همچنین تصمیم گرفتند تا شش واحد کنترل و فرماندهی را در بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، لهستان و رومانی ایجاد کنند که تضمین کننده این مساله است که نیروهای ملی و ناتو از سراسر ائتلاف می‌توانند از همان آغاز به کار با بحران مقابل کنند.

انتهای پیام

کد N763290