رئیس منطقه سین‌کیانگ: افراط‌گرایان چینی به داعش می‌پیوندند

جمهوري چين

رئیس حزب کمونیست در منطقه سین‌کیانگ در غرب چین اعلام کرد، افراطگرایان چینی به گروه تروریستی داعش پیوسته‌اند و از نظر وی حفظ محرمانگی این مساله برای محافظت از جان شهروندان لازم بوده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، چین می‌گوید شبه‌نظامیانی که خواستار تشکیل کشور مستقل در سین‌کیانگ با نام ترکستان شرقی هستند، در امتداد مرزهای ناآرام افغانستان – پاکستان مشغول فعالیت مخفیانه هستند و از سفر این شبه‌نظامیان به عراق و سوریه نگران است.

اگرچه رسانه دولتی چین در دسامبر گذشته اعلام کرد حدود 300 افراطگر چینی به همراه گروه تروریستی داعش می‌جنگند، اما مقام‌ها نسبت به میزان تهدید آنها اطلاعی ندارند و تایید چنین آماری قطعا غیرممکن است.

ژانگ چونشیان (Zhang Chunxian) دبیر حزب کمونیست در منطقه سین‌کیانگ در حاشیه نشست سالانه پارلمان گفت: من معتقدم که سین‌کیانگ افراطگرایانی دارد که به داعش پیوسته‌اند. ما اخیرا به پرونده‌هایی برخورد کرده‌ایم که افرادی پس از شرکت در نبردها به منطقه خود بازگشته‌اند. ما برای حل این مساله و کاهش تلفات و اطمینان از برقراری امنیت مجبور شدیم که مساله را برای مدتی محرمانه نگه داریم.

دولت آمریکا و گروه‌های حقوق بشر از چین خواسته‌اند تا در آنچه که مقامات پکن حوادث "تروریستی" در این منطقه می‌خوانند و طی دو سال گذشته جان صدها تن را گرفته است، شفافیت بیشتری از خود نشان دهند.

فعالان و گروه‌های تبعیدی اویغور که از بزرگترین گروه‌های قومی مسلمان هستند،‌ سین‌کیانگ را خانه خود می‌دانند و سیاست‌های سرکوبگرانه دولت چین را به شدت محکوم می‌کنند. به گفته آنها، به حاشیه رانده شدن اویغورها در مسائل اقتصادی و محدود کردن فرهنگ آنها همچنین منجر به تنش قومی شده است.

از سوی دیگر دولت چین تدابیر امنیتی شدیدی را در سین‌کیانگ در نظر گرفته و دسترسی روزنامه‌نگاران را برای ارزیابی مستقل دشوار کرده است.

دبیر حزب کمونیست سین‌کیانگ در ادامه با اشاره به اینکه افسران پلیس این منطقه حدود شش برابر بیشتر از سایر مناطق جان خود را از دست می‌دهند، تاکید کرد: سین‌کیانگ بهای گزافی برای برقراری ثبات و تداوم توسعه پرداخته است.

انتهای پیام

کد N763214