پاسخ توییتری ظریف به یک سناتور آمریکایی

محمد جواد ظریف, سناتورهای آمریکایی

وزیر امور خارجه ایران در پاسخ به پیام‌های سناتور تام کوتون از سناتورهای جمهوری‌خواه تندرو آمریکا در توییتر، وی را به پاسخ خود به نامه اخیر 47 سناتور آمریکایی ارجاع داده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، سناتور تام کوتون از سناتورهای طرفدار تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران روز گذشته پیام‌هایی به صفحه شخصی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در فضای مجازی توییت کرده است که ظریف خطاب به این سناتور تندرو وی را به متن انگلیسی پاسخ رسمی خود به نامه اخیر 47 سناتور آمریکایی ارجاع داده است.

به گزارش ایسنا، ظریف در پاسخ نامه این 47 سناتور آمریکایی آن را فاقد اعتبار و ارزش قانونی دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان درباره نامه اخیر 47 سناتور آمریکایی گفت به اعتقاد ما این نامه هیچ ارزش حقوقی ندارد و صرفاً یک ترفند تبلیغاتی است. جالب‌تر این که در حالی که مذاکرات هنوز به نتیجه نرسیده و توافقی حاصل نشده، گروه‌های فشار در آمریکا آن چنان نگران شده‌اند که با توسل به شیوه‌های غیرمتعارف بیش از هر چیز نشان می‌دهند که همانند نتانیاهو با هر نوع توافقی مخالفند.

او با اظهار تعجب از این که چگونه ممکن است برخی نمایندگان مجلس یک کشور علیه رییس‌جمهور و دولت خود به رهبران کشور دیگری نامه بنویسند، اظهار کرد که نامه سناتورهای مزبور نشان می‌دهد که آن‌ها نه تنها با مقررات حقوق بین‌الملل بیگانه‌اند، بلکه حتی به طور کامل با ریزه‌کاری‌های قانون اساسی خود در مورد اختیارات رییس‌جمهور آمریکا در اجرای سیاست خارجی نیز آشنا نیستند.

وی افزود: این سناتورها باید بدانند که دنیا معادل آمریکا نیست و روابط بین‌الملل بر اساس موازین حقوق بین‌الملل و تعهدات و تکالیف بین‌المللی دولت‌ها تنظیم می‌شود، نه بر اساس قوانین داخلی ایالات متحده. ممکن است سناتورهای امضا کننده نامه فوق‌الذکر به صورت کامل آگاه نباشند که در حقوق بین‌الملل، دولت‌ها نماینده کل حاکمیت و مسوول روابط خارجی کشور خود و ملزم به اجرای تعهداتی هستند که در روابط با دیگر دولت‌ها می‌پذیرند و نمی‌توانند به بهانه مقررات داخلی از اجرای تعهدات بین‌المللی خود سرباز زنند.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: تغییر دولت در هیچ کشوری به معنای منتفی شدن تعهدات بین‌المللی آن کشور نیست و لذا هر دولتی در آمریکا ملزم به اجرای تعهداتی است که دولت فعلی آن کشور در یک توافق احتمالی هسته‌ای پذیرا می‌شود و اگر رییس‌جمهور بعدی به تعبیر سناتورهای مزبور با یک گردش قلم تعهدات بین‌المللی ایالات متحده را منتفی کند، مرتکب نقض آشکار حقوق بین‌الملل شده است. به ویژه آن که این تعهدات در قالب یک قطعنامه لازم الاجرای شورای امنیت و حاصل مذاکره و توافق با حضور پنج کشور دیگر از جمله تمامی اعضای دائم شورای امنیت باشد. خوب است این سناتورها بدانند که بر اساس حقوق بین‌الملل کنگره نیز در آینده نمی‌تواند مفاد توافق را تغییر دهد و بدیهی است که هر اقدام کنگره در جلوگیری از اجرای توافق احتمالی دولت آمریکا به مثابه نقض تعهدات بین‌المللی آن دولت خواهد بود.

همچنین این نامه با انتقادهای شدید دولت آمریکا مواجه شد و در همین راستا سخنگوی کاخ سفید اعلام کرد که این نامه در راستای یک استراتژی حزبی برای تضعیف توانایی رئیس جمهور آمریکا برای هدایت سیاست خارجی و پیشبرد منافع و امنیت ملی کشور در جهان است.

47 سناتور آمریکایی در یک اقدام غیرمنتظره با هدف دخالت در مذاکرات دیپلماتیک ایران و گروه 1+5 بر سر برنامه هسته‌ای ایران نامه‌ سرگشاده‌ای خطاب به مقامات ایرانی امضا کرده و در آن مدعی شدند که هرگونه توافق هسته‌ای که با باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا امضا شود ممکن است پس از پایان دوره ریاست جمهوری وی اعتباری نداشته باشد.

انتهای پیام
کد N763204