هاشمی شاهرودی به نفع چه کسی از انتخابات ریاست انصراف داد؟

مجلس خبرگان, محمد یزدی

هفدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری (دوره چهارم) از صبح امروز(سه‌شنبه) در محل سابق مجلس شورای اسلامی آغاز شد که حواشی جالبی همراه بود.

تسنیم نوشت:
هفدهمین اجلاس مجلس خبرگان رهبری (دوره چهارم) از صبح امروز(سه‌شنبه) در محل سابق مجلس شورای اسلامی آغاز شد که حواشی جالبی همراه بود.

وقتی هاشمی رفسنجانی وارد جلسه خبرگان شد، علوی ترجیح داد جایش را به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدهد تا روحانی و هاشمی در کنار هم بنشینند.


* وقتی خبرنگاران وارد صحن جلسه خبرگان شد، جلسه علنی نشده بود چرا که به دلیل تاخیر اعضا، جلسه رسمیت نداشت و غایبان بزرگی چون، مصباح یزدی هاشمی رفسنجانی، حسن روحانی، صادق لاریجانی و موحدی کرمانی هنوز نیامده بودند که البته بعد از دقایقی آمدند.

* حسن روحانی که با استقبال برخی اعضا وارد جلسه خبرگان شد در کنار وزیر اطلاعات خود جلوس کرد و وقتی هاشمی رفسنجانی وارد جلسه شد، علوی ترجیح داد جایش را به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام بدهد تا، روحانی و هاشمی در کنار هم بنشینند.

* حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور همانند اجلاس قبلی در جلسه خبرگان حضور داشت.

* آیت‌‌الله مصباح یزدی به هنگام ورود به جلسه علنی با استقبال گرم دوست دیرینه‌اش آیت‌الله جنتی مواجه‌شد؛ دبیر شورای نگهبان به احترام آیت‌الله مصباح برخاست و از وی خواست در مجاورت او، بنشیند.

* علوی از اعضای پرتحرک جلسه امروز خبرگان رهبری بود؛ تحرکی که شاید با انتخاب رئیس مجلس خبرگان نمی‌توانست بی‌تفاوت باشد.

* آیت‌الله خزعلی که با ولیچر به جلسه خبرگان آمده بود، مورد استقبال آیات جنتی و مصباح قرار گرفت.

* به هنگام برگزاری انتخابات برای انتخاب رئیس جدید خبرگان، بعد از آنکه آیت‌الله شاهرودی انصراف خود را اعلام کرد؛ هاشمی رفسنجانی اعلام کاندیداتوری کرد تا آیت‌الله یزدی و مومن نیز تصمیم به کاندیداتوری بگیرند؛ در دور اول، هیچ کدام موفق به رای اکثریت نشدند تا اینکه رقابت بین هاشمی و یزدی در دور دوم دنبال شود؛ در دور دوم، آیت‌الله یزدی در رقابت با هاشمی رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان رهبری شد؛ یکی از اعضای خبرگان گفت که علت انصراف هاشمی شاهرودی حمایت از هاشمی رفسنجانی نبوده است و آیت‌الله مومن هم در دور دوم به آیت‌الله یزدی رای داده است.
کد N763186