عضو کمیسیون انرژی:

مصرف بالای انرژی در کشور ناشی از عوامل فرهنگی و قیمت پایین است

سیاسی

یک عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به مصرف بالای انرژی در ایران آن را ناشی از دو عامل فرهنگی و قیمت پایین انرژی عنوان کرد.

سیدهاشم بنی‌هاشمی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) عنوان کرد: شدت انرژی در ایران 13 است. شدت انرژی به این معنی است که برای تولید یک دلار کالا میزان انرژی مصرفی چقدر است. اما این میزان برای ژاپن یک است. یعنی تا این اندازه برای تولید کالا در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌کنند.

او ادامه داد: کالاهای ما به دلیل این‌که انرژی بالایی صرف تولیدشان می‌شود رقابت را پایین می‌آورند. یکی از دلایل این مسأله هم قیمت پایین انرژی است. به همین دلیل شاید برای افراد مقرون به صرفه نباشد که روی کاهش مصرف انرژی کار کنند.

این نماینده مجلس به مدیریت تولید نیز اشاره کرد و افزود: مدیریت تولید می‌تواند بهره‌وری را بالا ببرد. یکی از دلایلی که جنس‌های چینی ارزان است و بازار دنیا را گرفته این است که از نیروی انسانی ارزان استفاده می‌کنند و مصرف انرژی‌شان را هم مدیریت می‌کنند، در نتیجه می‌توانند کالای ارزان تولید کنند.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی به مصرف بالای انرژی خانگی نیز اشاره کرد و گفت: ما در خانه در فصل زمستان معمولاً لباس کم می‌پوشیم اما به ندرت می‌بینیم کشورهایی که هوای سرد داشته باشند رفتاری مثل ما نشان دهند. حتی زمان‌هایی که وسایل گرمایشی خود را روشن می‌کنند مشخص است.

بنی هاشمی تأکید کرد: بخشی از این مسأله به قیمت انرژی و بخش دیگر از آن به مسائل فرهنگی برمی‌گردد که باید روی آن کار شود.

او ادامه داد: ما در بودجه سال 94 پیشنهاداتی دادیم که قیمت انرژی آزاد شود تا بتوانیم مصرف داخلی را کنترل کنیم. اما دولت به دلایلی موافقت نکرد و مستمراً با آن مخالفت کرد.

انتهای پیام

کد N762727