دیدار نمایندگان پارلمان ایران و ترکیه در نیویورک

ايران,تركيه

در حاشیه پنجاه و نهمین اجلاس کمیسیون مقام زن در نیویورک نمایندگان پارلمان ایران و ترکیه با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) فاطمه رهبر و شهلا میرگلو بیات نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه در حاشیه پنجاه و نهمین اجلاس بین المللی کمیسیون مقام زن در نیویورک با نمایندگان مجلس ترکیه دیدار کردند.

در این دیدار طرفین ضمن ابراز خوشنودی از فرصت فراهم شده برای انجام این دیدار، بر اهمیت روابط دو کشور به عنوان دو عضو مهم و بزرگ منطقه با مشترکات تاریخی، فرهنگی و مذهبی فراوان تاکید کردند.

آخرین وضعیت تحولات منطقه به ویژه در حوزه زنان، بررسی خلاءها و نقاط ضعف موجود در قوانین در عرصه حمایت از بانوان و مقابله با خشونت علیه زنان از جمله موارد مطروحه در این دیدار بود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این جلسه با اشاره به پویایی زنان در جامعه ایران و نقش فعال زنان، به تصویرسازی منفی و نادرست از وضعیت زنان در کشورمان از سوی رسانه­ های غربی اشاره کردند. همچنین با توجه به مسئولیت ترکیه در کمیته زنان اتحادیه بین­‌المجالس کشورهای اسلامی، زمینه­‌های همکاری پارلمانی در حوزه زنان در این چارچوب مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت. نمایندگان کشورمان با توجه به تاکیدات دین مبین اسلام بر رعایت حقوق زنان و مفاهیمی چون نفقه و مهریه در این راستا، خواهان تمرکز بر مفهوم عدالت جنسیتی به جای تاکید بر برابری مطلق جنسیتی شدند.

نمایندگان پارلمان ترکیه نیز با تایید این دیدگاه، تفاوت نظر بین جایگاه و حقوق زن بر اساس دین اسلام با نگاه کشورهای غربی به مقوله حقوق زنان را یادآور شدند.

در پایان این دیدار کتاب منشور حقوق و مسئولیت­‌های زنان در جمهوری اسلامی ایران که تبیین کننده جایگاه و حقوق زنان در عرصه­ های مختلف در قوانین ملی کشورمان است و به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی تدوین شده، به نمایندگان پارلمان ترکیه اهدا شد.

انتهای پیام

کد N762670