فرانسه حملات اخیر در مالی را محکوم کرد

وزیر امور خارجه فرانسه حملات اخیر در مالی را محکوم کرد و آن را تلاشی برای تضعیف دورنمای این کشور غرب آفریقا در تحقق توافق جدید صلح دانست.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، "لوران فابیوس"، وزیر خارجه فرانسه در کنفرانسی خبری در رباط، پایتخت مراکش گفت: این حملات علیه صلح است و درست زمانی که ما تنها چند متر با صلح فاصله داریم، نیروهای متخاصم تلاش می کنند تا با مداخله‌های گاه و بیگاه خود این دورنما را تضعیف کنند. بنابراین تشخیص ما باید بسیار قوی باشد.

وی از مخالفان دولت مالی خواست تا توافق صلح بین‌المللی را که دولت باماکو در الجزایر در اول مارس 2015 امضا کرد، امضا کرده و به آن متعهد باشند.

این دیپلمات‌ ارشد دولت فرانسه همچنین گفت: بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل از تمام طرف‌های درگیر در مالی خواسته تا توافق را امضا کرده و به آن پایبند بمانند. امیدوارم که آن‌ها چنین کاری را انجام دهند.

روز شنبه، مردان مسلح به لاتراسه حمله کرده و پنج تن شامل یک تبعه فرانسوی و یک بلژیکی را کشتند.

ابراهیم بوباکارکیتا، رئیس جمهوری مالی در نخستین واکنش پس از بازدید از محل حادثه گفت: ما همچنان استقامت می‌کنیم. آن هایی که جرات چنین کاری را دارند، به زودی باید جواب این جسارت را بدهند.

سخنگوی دولت باماکو نیز با تاکید به شبه نظامیان طوارق در تایید توافق صلح اول مارس گفت: کاملا مشخص است که زمان برای مذاکرات به یک نقطه حساس رسیده است. دشمنان صلح از هرجا که بتوانند برای مخدوش کردن روند صلح اقدام می‌کنند.

انتهای پیام

کد N762630