سیسی تشکیل نیروی عربی مشترک با حمایت آمریکا را خواستار شد

مصر

رئیس جمهوری مصر با بیان اینکه کشورش نقش مهمی در ائتلاف ضد داعش دارد، خواهان تشکیل نیروی مشترک عربی با حمایت آمریکا جهت مقابله با چالش‌های منطقه شد.

رئیس جمهوری مصر با بیان اینکه کشورش نقش مهمی در ائتلاف ضد داعش دارد، خواهان تشکیل نیروی مشترک عربی با حمایت آمریکا جهت مقابله با چالش‌های منطقه شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری مصر در مصاحبه با شبکه فاکس نیوز آمریکا گفت: مصر بخش مهمی در ائتلاف ضد داعش است و در حال حاضر با تروریسم می‌جنگد.

او با اعلام مخالفت ضمنی خود با برخی سیاست‌های باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در منطقه گفت: کشورهای خاورمیانه برای مقابله با تروریسم نیاز به حمایت ابرقدرت‌ها دارند.

سیسی گفت: واشنگتن باید حقیقت رخدادهای مصر را درک و اعتراف کند که آنچه در مصر رخ داده اجرای اراده مردمی بوده است و به حمایت نظامی از این کشور ادامه دهد.

سیسی همچنین در مراسم افتتاح طرح‌های اقتصادی در خصوص دیدار اخیر خود با اعضای کنگره آمریکا گفت: اعضای کنگره آمریکا به من نسبت به دچار شدنم به سرنوشت انور سادات، رئیس جمهور فقید مصر که به دست گروه‌های تندرو در سال 1981 ترور شد، هشدار دادند.

وی گفت: انور سادات هزاران مصری را نجات داد، وی هر چند که شخصیتی بزرگ بود جان خود را فدا کرد اما جان وی در مقابل نجات جان هزاران نفر ارزشی ندارد.

سیسی خاطرنشان کرد: ما تنها به یک چیز نیاز داریم و آن رفاه مردم و سلامتی و امنیت آن‌ها در کشور است. سخنی که اعضای کنگره گفتند برای من مهم نیست و من از این مساله نمی‌ترسم و مرگ هیچ کس پیش از موعدش رخ نمی‌دهد.

وی در بخش دیگر سخنرانی خود از دولت امارات و دیگر کشورهای دوست عرب به خاطر حمایتشان از مصر طی دوره گذشته قدردانی کرد.

سیسی همچنین از مردم خواست تا حتی اگر مجبور شوند گرسنه بمانند، بر خودشان تکیه کنند.

وی گفت: هیچ کس نمی‌تواند روحیه مصری‌ها را پایین بیاورد یا آن‌ها را به عقب بازگرداند. به امید خدا مصر همواره پیروز است و خدا از ما حمایت خواهد کرد. چرا که مصری‌ها همه چیز را خوب درک می‌کنند.

سیسی تصریح کرد: امنیت ملی مفهوم گسترده‌ای دارد که تنها به آمادگی نظامی برای دفاع از کشور محدود نمی‌شود.

رئیس جمهوری مصر روز دوشنبه 19 طرح اقتصادی را که هیات مهندسی نیروهای مسلح نظارت بر اجرای آن را برعهده داشت، افتتاح کرد.

این طرح‌ها در زمینه راهسازی، تونل سازی و طرح‌های دیگر به ارزش 5 / 3 میلیارد پوند (464 میلیون دلار) بود.

انتهای پیام

کد N762555